Boże chroń króla!

  • Post author:
Udostępnij:

Karol został dziś oficjalnie królem podczas ceremonii proklamacji w Londynie. “Boże chroń króla” – rozległ się okrzyk w Pałacu św. Jakuba.

Reklama

W sobotę o godz. 11:00 Rada Akcesyjna zebrała się w Pałacu św. Jakuba w Londynie, by  proklamować Karola III królem. – Niniejszym ogłaszamy, że książę Karol Filip Artur Jerzy przez śmierć naszej monarchini szczęśliwej pamięci, stał się królem Karolem III, z łaski Boga królem Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz wszystkich innych królestw i terytoriów, głową Wspólnoty Narodów, obrońcą wiary, któremu obywatele z serdecznym i pokornym uczuciem przyrzekają wiarę i nieustanne posłuszeństwo, prosząc Boga, aby pobłogosławił króla Karola III długimi i szczęśliwymi latami panowania – odczytał tekst proklamacji sekretarz Rady Akcesyjnej, a zgromadzeni odpowiedzieli: “God save king” (“Boże chroń króla”).Karol III mówił o śmierci matki. – Wiem, że nasz cały naród i można powiedzieć cały świat współczuje mi mojej starty. Dowiedziałem się o wyrazach sympatii i miłości przekazanej naszej rodzinie. Moja matka stanowiła przykład służby pełnej poświęceń dla dobra królestwa.  Ze smutkiem przyjmuję na siebie obowiązki monarchy, które mi przekazano. Będę inspirować się moją matką przy sprawowaniu konstytucyjnego rządu, zapewnieniu pokoju i dobrobytu narodom tej wyspy oraz państwom Wspólnoty Narodów. Wiem, że będę przy tym wspierany miłością i lojalnością narodów, które mnie na ten tron wzywają. Na wykonywanie tych obowiązków poświęcę resztę mojego życia i modlę się o pomoc i prowadzenia ręką Boga – mówił  król Karol III.

O godz. 14:00 czasu polskiego ma rozpocząć się posiedzenie brytyjskiego parlamentu. Posłowie nadal będą wygłaszać przemowy wspominające Elżbietę II. Ustalą też tekst odezwy do króla, w której wyrażą współczucie z powodu straty matki. Kilku ważnych polityków złoży przysięgę i obieca monarsze posłuszeństwo.

Tekst proklamacji w niedzielę zabrzmi w pozostałych częściach Królestwa: Irlandii Północnej, Walii i Szkocji. W związku z uroczystością wszystkie flagi, które po śmierci królowej Elżbiety II zostały opuszczone do połowy masztów, zostaną podniesione.

Reklama

Udostępnij: