Brytyjskie okręty na Morzu Czarnym?

  • Post author:
Udostępnij:

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii Elizabeth Truss rozmawiała z szefem MSZ Litwy Gabrieliusem Landsbergisem o wysłaniu okrętów wojennych na terytorium Morza Czarnego. Chodzi o ochronę frachtowców, które transportują ukraińskie zboże.

Reklama

Szefowie resortów spraw zagranicznych Litwy i Wielkiej Brytanii omawiali działania, które pomogą przełamać w najbliższych tygodniach rosyjską blokadę, uniemożliwiającą transport zboża. Istnieją obawy, że może dojść do światowego kryzysu żywnościowego. Szczególnie miałoby to dotknąć kraje Bliskiego Wschodu oraz północną Afrykę, które wykorzystują ogromne ilości ukraińskiego zboża. Uczestniczy spotkania wspominali o utworzeniu korytarza ochronnego z Odessy przez Bosfor.

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii Elizabeth Truss przekazała również, że Stany Zjednoczone wysyłają rakiety dalekiego zasięgu, aby zniszczyć okręty rosyjskie – informuje “The Times”. Wspomniano o stworzeniu “koalicji chętnych” na Morzu Czarnym, w skład którego – według MSZ Litwy – miałyby wejść niektóre państwa NATO, a także kraje, które są uzależnione od importu ukraińskiego zboża. Dzięki utworzonemu w ten sposób “korytarzowi ochrony” transport zboża z Odessy przez cieśninę Bosfor byłby możliwy. A powołane w ten sposób siły sojusznicze mogłyby rozminowywać wody w rejonie portu w Odessie, aby zapewnić bezpieczny transport zboża – informuje “The Times”. Na terenie Ukrainy miałyby zostać rozmieszczone również pociski dalekiego zasięgu, aby zapobiec atakowi Rosji na korytarz.

Reklama

Udostępnij: