You are currently viewing Chelsea sprzedane, nowi właściciele zapowiadają inwestycje

Chelsea sprzedane, nowi właściciele zapowiadają inwestycje

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd wyraził zgodę na przejęcie klubu Chelsea Londyn przez konsorcjum, na czele którego stoi współwłaściciel zespołu baseballowego L.A. Dodgers Todd Boehly.
Zainteresowanie zakupem Chelsea wyrażało wstępnie ok. 20 inwestorów lub konsorcjów, ale na początku maja to kierowane przez Boehly’ego zostało wskazane jako preferowany nabywca Chelsea. Na jego czele stoi 48-letni amerykański biznesman Todd Boehly, lecz głównym udziałowcem będzie kalifornijska firma z sektora private equity Clearlake Capital. Oprócz nich w skład konsorcjum wchodzą m.in. inny współwłaściciel L.A. Dodgers Mark Walters i szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss
Całość transakcji opiewa na sumę 4,25 mld funtów, z czego 2,5 mld to kwota samego przejęcia akcji, zaś pozostałe 1,75 mld nowi właściciele mają zainwestować w klub, m.in. w unowocześnienie stadionu Stamford Bridge, akademię klubową i zespół kobiecy. Jak informują brytyjskie media, zgodnie z warunkami umowy, nowi właściciele nie będą mogli wypłacać dywidend, pobierać wynagrodzenia z tytułu zarządzania klubem ani pozbywać się swoich udziałów przez najbliższe 10 lat i zgodzili się na ścisłe ograniczenie poziomu zadłużenia klubu
We wtorek wieczorem zgodę na przejęcie sześciokrotnego piłkarskiego mistrza Anglii i dwukrotnego triumfatora Ligi Mistrzów wyraziły władze Premier League. Tym samym spełnione zostały ostatnie formalne warunki umożliwiające odkupienie Chelsea od jej dotychczasowego właściciela, rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

Reklama

Abramowicz kupił Chelsea w 2003 r., jednak  w marcu tego roku został objęty sankcjami przez brytyjski rząd w związku z jego bliskimi relacjami z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Od tego czasu Chelsea działała na mocy warunkowej licencji wydanej przez rząd, która uniemożliwiała jej m.in. dokonywanie transferów czy sprzedaż biletów na mecze, ale gdy przejęcie klubu zostanie sfinalizowane, będzie mogła ona znowu normalnie działać.

W kończącym się sezonie 2021/2022 Chelsea zajęła trzecie miejsce w Premier League, była finalistą Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, ale oba finały przegrała rzutami karnymi z Liverpoolem, a w Lidze Mistrzów odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt. W lutym wygrała natomiast Klubowe Mistrzostwa Świata.

Reklama

Udostępnij: