Coraz więcej firm z problemami

  • Post author:
Udostępnij:

Wysokie ceny energii spowodowały drastyczne ograniczenie rentowności przedsiębiorstw w UE. Coraz więcej spółek boryka się z trudnościami ze spłatą zaciągniętych wcześniej kredytów. Zdaniem strategów Bank of America (BofA) może to mieć negatywny wpływ na brytyjskie firmy i sektor bankowy.

Reklama

Trudna sytuacja w energetyce przekłada się na wzrost kosztów wytwarzania energii, w konsekwencji czego coraz więcej firm zmniejsza lub nawet całkowicie wygasza produkcję. W ostatnich latach najwyższy odsetek firm które mają finansowe kłopoty, bo aż 14 proc., zarejestrowano podczas pandemii w grudniu 2020 roku. Potem wartość ta spadła i przez ostatnie trzy kwartały utrzymywała się na poziomie 7,5 proc. Jednak dane BofA z czerwca pokazują wzrost liczby spółek mających poważne problemy finansowe w największych gospodarkach europejskich. Dotyczy to głownie sektora użyteczności publicznej.

Złe prognozy dla UE odbijają się negatywnie na brytyjskich kredytobiorcach biznesowych, którzy dodatkowo mierzą się z niepewnością polityczną w związku ze zbliżającym się wyborem następcy premiera Borisa Johnsona. Według strategów BofA, liczba niewypłacalnych firm w Wielkiej Brytanii wzrosła w sierpniu do 1827, co stanowi wzrost o prawie 70 proc. rok do roku i przyczynia się do nasilenia tego zjawiska w całej Europie.

Reklama

Udostępnij: