Działa dla Ukrainy

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski minister obrony Ben Wallace, zadeklarował po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli, że  jego kraj przekaże ponad 20 systemów artyleryjskich M109, odkupionych od Belgów, by pomóc broniącej się Ukrainie. Pojazdy te zostaną wyremontowane w lokalnych zakładach zbrojeniowych.

Reklama

Belgia w roku 2012 wycofała wszystkie swoje 108 dział samobieżnych M109A4BE, bez zakupu następcy. Zostały one nabyte przez prywatne firmy zajmujące się sprzedażą uzbrojenia — FTS i Sabiex International. Firmy te poddały je modernizacji i część sprzedały do Indonezji, która nabyła 36 sztuk i Brazylii w liczbie 40 maszyn. Zatem około 30 samobieżnych armatohaubic pozostaje w dyspozycji belgijskich podmiotów prywatnych. Możliwe, że cała wolna pula pojazdów została wykupiona przez Brytyjczyków i będzie w najbliższym czasie przekazana siłom ukraińskim.

Jednocześnie minister powiedział, że sojusznicy dają Ukrainie wystarczającą ilość broni, aby móc wygrać wojnę. „Myślę, że Ukraińcy mają i będą mieli w najbliższych tygodniach możliwość dokonania znaczącego postępu na wschodzie kraju, a nawet ochrony takich miejsc jak Odessa” – powiedział. Wskazał, że „dziesiątki, jeśli nie setki” pocisków przeciwokrętowych zaczynają być dostarczane do Ukrainy, a sojusznicy zaczynają zaopatrywać Ukrainę w systemy artylerii i rakiet dalekiego zasięgu. Jego zdaniem wkrótce siły ukraińskie będą mogły osiągnąć „znaczący postęp na wschodzie kraju”.

M109A4 to samobieżna haubica produkcji amerykańskiej, której głównym uzbrojeniem jest armatohaubica 155 mm o długości 39 kalibrów. Pozwala jej to na rażenie przeciwnika na dystansie do 18,5-30 km w zależności od użytej amunicji. Jednostkę napędową stanowi silnik Detroit Diesel 8V-71Turbo o mocy 405 koni mechanicznych, a przekładnia to Allison XTG411. Zasięg wozu to 349 km, a prędkość maksymalna wynosi 65 km/h. Na korzyść takiej formy pomocy przemawia kaliber NATO-ski, pozwalający na ewentualne uruchomienie większej pomocy w zakresie amunicji artyleryjskiej przez państwa nieposiadające w swoich magazynach pocisków w kalibrach postsowieckich jak 122 mm czy 152,4 mm. Ukraina posiada już około 20 haubic M109A3GN o podobnych zdolnościach bojowych, przekazanych przez Norwegię. Część z nich mogła zostać utracona w walkach.

Reklama

Udostępnij: