You are currently viewing Oszukany David Cameron

Oszukany David Cameron

  • Post author:
Udostępnij:

David Cameron padł ofiarą oszustwa. Zadzwonił do niego człowiek podający się za byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę. Oszust miał prosić o dane kontaktowe innych osób.

Reklama

Rozmowa wideo wyglądała na prawdziwą konwersację z Poroszenką, jednak po jej zakończeniu minister spraw zagranicznych nabrał podejrzeń. Resort przeprowadził dochodzenie i potwierdził, że rozmowa była mistyfikacją – podało w oświadczeniu brytyjskie MSZ.W komunikacie nie ujawniono żadnych szczegółów na temat tego, co było przedmiotem rozmowy, poza tym, że osoba podająca się za Petra Poroszenko poprosiła ministra Camerona o dane kontaktowe innych osób.

MSZ podkreśliło, że minister Cameron upublicznił mistyfikację “na wypadek, gdyby nagranie wideo ministra spraw zagranicznych zostało zmanipulowane, a następnie wykorzystane, oraz aby zapewnić, że inni są świadomi tego niebezpieczeństwa.  Ubolewając nad swoim błędem, minister spraw zagranicznych uważa, że ważne jest, by zwrócić uwagę na takie zachowanie i zwiększyć wysiłki w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu dezinformacji” – napisano.

Cameron nie jest pierwszym członkiem brytyjskiego rządu, który został oszukany w ten sposób. W marcu 2022 roku, trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ówczesny minister obrony Ben Wallace ujawnił, że zadzwonił do niego oszust podający się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. O podobnym incydencie informowała też ówczesna minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Reklama

Udostępnij: