You are currently viewing Eurowizja Junior bez Wielkiej Brytanii

Eurowizja Junior bez Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

BBC nie weźmie udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Inni nadawcy są  w trakcie poszukiwania reprezentantów. Po ponownym zwycięstwie Francji zapadła decyzja, że Eurowizja Junior 2024 odbędzie się w Hiszpanii.

Reklama

Jak na razie nie poznaliśmy oficjalnej stawki 22. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Wiemy jednak o przygotowaniach trwających w kilku krajach, a fanów konkursu zaskoczyła informacja o rezygnacji Wielkiej Brytanii.

Zaskakującą informację o wycofaniu się brytyjskiego nadawcy publicznego z wydarzenia przekazał przez portal X (daw. Twitter) dziennikarz Adrian Bradley. Według jego źródeł w brytyjskiej delegacji – taka decyzja zapadła z powodu rozczarowujących wyników oglądalności. Rok temu nadawca nie ogłosił liczby widzów, którzy śledzili transmisję z Nicei. W 2022 roku Eurowizję Junior w BBC Two obejrzało zaledwie 700 tysięcy osób – koncert nie był nawet w dwudziestce najpopularniejszych programów wieczoru. Dla porównania, Eurowizję 2022 zobaczyło średnio 8,9 mln widzów BBC, a Eurowizję 2023 – średnio 10 mln. -Czasami musimy podejmować trudne decyzje i BBC nie weźmie udziału w tegorocznej Eurowizji Junior w Madrycie. Chcielibyśmy podziękować artystom i kreatywnym zespołom, które reprezentowały Wielką Brytanię przez ostatnie dwa lata – podaje źródło.

Z kolei według informacji Roba Lilley-Jonesa z podcastu The Euro Trip – możliwe są szerzej zakrojone zmiany w brytyjskiej delegacji. Mogą mieć wpływ na start w Eurowizji 2025.

BBC zadebiutowało w konkursie dla dzieci w 2022 roku. Freya Skye wygrała wówczas głosowanie online i zajęła piąte miejsce. Z kolei w zeszłym roku formacja Stand Uniqu3 wywalczyła czwartą pozycję. W latach 2003-2005 za udział Wielkiej Brytanii odpowiadała komercyjna stacja ITV. Kraj osiągnął wtedy miejsce trzecie (2003) i drugie (2004).

Dwa kraje są w obecnie trakcie przyjmowania i oceny kandydatur do występu w Madrycie. Młodzi wokaliści mogą zgłaszać się przez portal junior.eurovision.ua do selekcji w Ukrainie. Pod koniec lipca organizatorzy wybiorą piętnaście osób, które wezmą udział w specjalnym obozie muzycznym. Najlepsza szóstka dostanie się do finału zaplanowanego na wrzesień. Preselekcje mają formułę online, a o ich wynikach zdecyduje głosowanie jury i publiki w stosunku 50:50. W przeciwieństwie do poprzednich lat, nie trzeba zgłaszać się z własną piosenką. Utwory może zapewnić nadawca. Producentką muzyczną konkursu jest po raz drugi z rzędu Switłana Taraborowa, a finał wyprodukują Jewgen Kot i Jewgen Tripołow.

Do 3 lipca zgłoszenia do castingów zbiera Hiszpania. Nadawca RTVE zaprosi wybrane osoby na kilkudniowe przesłuchania, a reprezentanta tradycyjnie wyłoni jury ekspertów. Specjalnie dla tej osoby powstanie potem piosenka.

Podobny proces przeprowadziła już Macedonia Północna. Krajowy nadawca MRT potwierdził planowany wcześniej udział i po szybkim skompletowaniu listy chętnych zorganizował casting. Jury oceniło młodych wokalistów na żywo 19 czerwca – uczestnicy przesłuchań wykonywali po dwa covery. Nie poznaliśmy jeszcze zwycięzcy lub zwycięzców. Ogłoszenie może nastąpić w każdej chwili.

W Irlandii i Polsce trwają lub wkrótce odbędą się nagrania odcinków tradycyjnych już eliminacji, odpowiednio Junior Eurovision Eire i Szansa na Sukces. Eurowizja Junior. W Niemczech nadawca opublikował fragmenty pięciu piosenek stworzonych na Eurowizję Junior 2024. Najlepszą kandydaturę do końca czerwca wyłonią jurorzy i internauci. Reprezentanta Niemiec poznamy 1 lipca. Wtedy też rozpoczną się prace nad ostateczną wersją wybranego utworu.

Zbliża się ponadto finał narodowy w Holandii. Organizatorzy Junior Songfestivaal wybrali ze zgłoszeń dwadzieścia osób, a w dalszym etapie – dziewięcioro finalistów. Standardowo, podzielili ich na cztery występy. Tym razem zobaczymy dwoje solistów i dwie grupy, których piosenki poznamy bliżej terminu koncertu. W finale preselekcji na żywo 21 września wystąpią:

Ruben
Veronika
Dunyah, Hidde i Saïda
Inkar, Miucha, Niek i Chiara
Telewizja Polska do udziału w preselekcjach zaprosiła młode talenty 14 maja. Casting odbył się w gmachu nadawcy w dniu 26 maja. Organizatorzy wyselekcjonowali 21 uczestników odcinków eliminacyjnych, które będą nagrywane najpewniej w lipcu. Emisja tradycyjnie przypadnie na trzy kolejne niedziele we wrześniu, co oznacza organizację finału na żywo 22 lub 29 września.

22. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zorganizuje Hiszpania. Nadawca RTVE ogłosił podczas Eurowizji 2024, że miejscem widowiska będzie hala Caja Mágica w Madrycie. Termin konkursu to sobota 16 listopada o godz. 18:00.

Udział potwierdzają obecnie:

Estonia – Annabelle Ats
Francja
Hiszpania
Holandia
Irlandia
Macedonia Północna
Malta
Niemcy
Polska
Ukraina
Włochy

Foto: junioreurovision.tv

Reklama

Udostępnij: