You are currently viewing Jazzowe perełki w Jazz Cafe POSK

Jazzowe perełki w Jazz Cafe POSK

  • Post author:
Udostępnij:

Co ciekawego czeka nas w styczniu w Jazz Cafe POSK? Zaplanowano tam kilka świetnych koncertów. Przeczytajcie, na co warto się wybrać.

Reklama

Już w piątek, 12 stycznia odbędzie się występ Imogen Ryall sings the Charles Mingus w programie Joni Mitchell Songbook.  Piosenkarka jazzowa i autorka tekstów Imogen Ryall uważa album Joni Mitchell „Mingus” za podstawę i odskocznię jej muzycznej podróży: „otworzył dla mnie drzwi”. Ten album jest hołdem złożonym temu kultowemu oryginalnemu nagraniu, do którego najważniejszych utworów należą „A Chair in the Sky”, „God must be a Boogie Man” i „Dry Cleaner from Des Moines”. Imogen mówi: „Uwielbiam kierunek, jaki obrał ten album Joni, nagrany  z udziałem niektórych z moich ulubionych muzyków wszechczasów: Wayne’a Shortera, Herbiego Hancocka i innych. Nasz album jest raczej ukłonem w stronę akustycznej oprawy tych piosenek, jaką pierwotnie wyobrażał sobie Mingus”.

Album był już szeroko emitowany w Jazz FM, a utwór „Sweet Sucker Dance”znalazł się także na liście utworów tygodnia wybranych przez prezenterów stacji . „Nie znam nikogo, kto lepiej ożywiłby te genialne piosenki. Imogen jest pod każdym względem prawdziwa” – Claire Martin OBE

Zespół wystąpi w składzie:

Imogen Ryall – głos

Julian Nicholas – saksofon

Nigel Thomas – bas

David Beebee – fortepian

Eric Ford – perkusja

Początek o godz. 20.30.

Tydzień później, 19 stycznia, warto wybrać się na koncert grupy Jakub Cywiński Electric Quartet feat. Irene Serra. Jakub Cywiński Electric Quartet tworzą znakomici muzycy z bardzo dużym i różnorodnym doświadczeniem artystycznym. Zaprezentują autorskie kompozycje, a także własne aranżacje popularnych standardów jazzowych, a muzyka, którą grają oscyluje pomiędzy mainstreamowym jazzem, etno i fusion. Do zespołu dołączy znakomita włoska wokalistka mieszkająca w Londynie, Irene Serra!

Pełny skład grupy:

Irene Serra – wokal

Jakub Cywiński – gitara basowa, kontrabas

Elliot Frost – gitara

Ollie Peszynski – perkusja

Gość specjalny: Marcin Muras – puzon

Gość specjalny Marcin Muras to puzonista jazzowy i kompozytor z Polski, studiował w Birmingham Jazz Music Conservatoire i Akademii Muzycznej w Katowicach. Marcin współpracował z Big-Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Teatrem Muzycznym Buffo, T-Love, Kazikiem, Jamalem, Gabą Kulką, Smolikiem i Brass Federacją.

20 stycznia zagra Alice Zawadzki Trio. W ten wieczór znana i wielokrotnie nagradzana wokalistka, skrzypaczka i autorka tekstów Alice Zawadzki powraca do Jazz Café POSK z nowym triem wyjątkowych muzyków –  pianistą Bruno Heinenem i basista Tom Mason. Określona przez magazyn MOJO jako „coś w rodzaju fenomenu”, styl muzyczny Alice zawsze był trudny do sklasyfikowania, ale u jego podstaw leży oddanie sztuce opowiadania historii, muzyczne przytulenie słuchacza i doskonałość dźwięku.

„Ona jest prawdziwie oryginalna” – The Guardian (Wielka Brytania)

„Talent Zawadzkiej pęka w szwach. Wyjątkowa wokalistka, światowej klasy” – Written in Music (Holandia).  „To brakujące ogniwo między the Police ery “Ghost in the Machine” a Joni Mitchell ery “Hissing of Summer Lawns”… bujne i dynamicznie zmieniające się… fascynujące i oszałamiająco oryginalne” – New York Music Daily (USA)

W kolejnym tygodniu, 26 stycznia – kolejny świetny koncert – Alex Roth’s Cut the Sky (with Wacław Zimpel and Hubert Zemler). Występ ten przedstawi w Wielkiej Brytanii “Esz Kodesz”, debiutancki album zespołu Cut the Sky (wcześniej znanego jako Roth/Zimpel/Zemler), którego muzykę określano jako „pięknie ekspansywną” (BBC Radio 3) i „intensywnie klimatyczną” ( Magazyn Prog).

Album jest zwieńczeniem 5 lat tworzenia muzyki w oparciu o nagrania terenowe dokonane przez lidera zespołu Alexa Rotha w Polsce i na Ukrainie, w miejscach, gdzie wciąż można wyczuć pozostałości żydowskiej historii tych krajów – zaniedbane cmentarze, zapomniane pomniki, dawne getto-dzielnice odzyskane przez stale rozwijające się miasta.

Te sugestywne nagrania, inicjowane i przetwarzane przez Alexa na żywo, stanowią odskocznię dla rozbudowanych improwizacji, które czerpią z bogatego wachlarza muzycznych słowników, od hipnotyzujących transów po ekstatyczne przesterowane drony i inkantacyjne melodie, często nawiązujące do tak różnorodnych zespołów jak  The Necks, Godspeed You! Black Emperor, and Colin Stetson.

Muzycy:

Alex Roth – gitara, nagrania terenowe, przetwarzanie

Wacław Zimpel – klarnety, elektronika

Hubert Zemler – perkusja

 

Ostatni styczniowy koncert to Anita Łazińska H30 Harmony Tri-O, w sobotę, 27 stycznia. Anita Łazińska to wszechstronny muzyk – wokalistka, pianistka, kompozytorka, absolwentka Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Obecnie liderka Anita Łazińska Quartet – zespołu, w którym prezentuje swoje pomysły na kompozycje i aranżacje. Anita jest także członkinią H3O, Muze Voices i Wild Whispers – zespołów, w których ważną rolę odgrywa improwizacja i poszukiwanie niecodziennych brzmień.

H30 Harmony Tri-O, wyjątkowy jazzowy zespół wokalno-instrumentalny, umiejętnie łączy uduchowione harmonie wokalne z wirtuozerią instrumentalną, integrując improwizacje na żywo z twórczymi interpretacjami znanych melodii. Trio składające się ze znakomitych muzyków biegle grających na pianinie, gitarze, perkusji oraz świetnie śpiewajacych – trio przoduje zarówno w improwizacji wokalnej, jak i instrumentalnej, tworząc unikalną tkaninę dźwiękową. Ich świeże podejście do znanych utworów charakteryzuje się złożonymi aranżacjami jazzowymi, nasyconymi głębokimi harmoniami wokalnymi i dużym talentem improwizacyjnym.

Muzycy:

Anita Łazińska – głos, fortepian, syntezator, cajon

Tomer Eldor – głos, fortepian, syntezator

Francesco Nasone – głos, gitara.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty!

Materiały organizatora.

Reklama

Udostępnij: