Kiedy koronacja króla Karola III?

  • Post author:
Udostępnij:

Bloomberg ustalił, że koronacja króla Karola III ma być hołdem dla zmarłej królowej Elżbiety II. Ale na uroczystości z udziałem nowego monarchy możemy jeszcze trochę poczekać.

Reklama

Choć najstarszy syn królowej Elżbiety II automatycznie został władcą w momencie jej śmierci, czeka go jeszcze oficjalna koronacja. Uroczystość wstąpienia na tron to niezwykle ważne wydarzenie, które, zgodnie z tradycją, odbywa się w odpowiednim odstępie od pogrzebu poprzedniego monarchy. Poddani muszą bowiem otrzymać odpowiednią ilość czasu, aby przeżyć żałobę, a przygotowanie kolejnej uroczystości też jest wymagającą operacją. Nieoficjalnie mówi się, że koronacja króla Karola III miała odbyć się 3 czerwca przyszłego roku. Pałac Buckingham nie potwierdził jednak tych doniesień.

Czerwcowy termin nie byłby przypadkowy – to dokładnie 70 lat i jeden dzień od koronacji królowej Elżbiety II. “Mirror” poprosił o komentarz w tej kwestii przedstawicieli Pałacu Buckingham, , ale ci poinformowali, że jak na razie wszelkie informacje dotyczące rzekomej daty koronacji króla Karola III to wyłącznie spekulacje.

Warto pamiętać, że oficjalne przejęcie tronu przez królową Elżbietę II odbyło się aż 16 miesięcy po śmierci jej ojca, a koronacja Jerzego VI miała miejsce osiem miesięcy po przejęciu przez niego tronu. Z kolei jego poprzednik, Edward VIII, nie doczekał swojej koronacji. Abdykował z tronu, zanim zdążyła się odbyć.

Reklama

Udostępnij: