You are currently viewing Król na banknotach

Król na banknotach

  • Post author:
Udostępnij:

Dziś weszły do obiegu nowe banknoty z podobizną króla Karola III. To prawie dwa lata po objęciu przez niego tronu i jeden z ostatnich ważnych etapów przejścia do panowania syna królowej Elżbiety.

Reklama

Na nowych banknotach widnieje rycina wykonana na podstawie zdjęcia Karola z 2013 roku. Nie ma na głowie korony.

Wizerunek Karola widnieć będzie na nowych banknotach o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Bank Anglii zapowiedział, że banknoty będą wprowadzane stopniowo, a poprzednie z podobizną królowej Elżbiety pozostaną w użyciu, dopóki nie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Bank zastrzegł także, że mimo wprowadzenia nowych banknotów może minąć kilka miesięcy, zanim można będzie je zobaczyć w regularnym obiegu.
Król Karol III to dopiero drugi brytyjski monarcha, którego podobizna pojawi się na papierowych pieniądzach. Jego matka, królowa Elżbieta II była pierwszą głową państwa, której portret znalazł się na wszystkich banknotach Banku Anglii.

Projekt nowych banknotów ujawniono w grudniu 2022 roku, wkrótce po wejściu do obiegu monet z wizerunkiem króla Karola. Poza portretem monarchy wygląd banknotów pozostaje niezmieniony – na rewersie dalej widnieć będą sir Winston Churchill, Jane Austen, JMW Turner i Alan Turing.

Reklama

 


Udostępnij: