You are currently viewing Las deszczowy pod ochroną

Las deszczowy pod ochroną

  • Post author:
Udostępnij:

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii został Narodowym Rezerwatem Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze.

Reklama

Nadmorskie rejony Europy i Ameryki Północnej były dawniej pokryte wilgotnymi, wiecznie zielonymi lasami charakteryzującymi się bogactwem roślin i zwierząt. Na skutek zmian klimatycznych i rozwoju rolnictwa ich zasięg wyraźnie się jednak skurczył.  Jednym z najlepiej zachowanych lasów deszczowych strefy umiarkowanej jest ten położony w dolinie Borrowdale w północno-zachodniej Anglii. Ponad 700 hektarów terenu porośnięte jest prze dęby i brzozy, którym towarzyszą wysokie i gęste paprocie. Las stanowi także ważne siedlisko wątrobowców, mchów i porostów oraz dom dla wielu gatunków ptaków.

Jak podał brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Terenów Rolniczych,  deszczowy las Borrowdale otrzymał właśnie status Narodowego Rezerwatu Przyrody. Umożliwi to rozpoczęcie programów czynnej i biernej ochrony. Jak podkreślili przyrodnicy, tworzenie korytarzy ekologicznych pomiędzy częściami lasu uodporni go na skutki zmian klimatycznych, zaś wspieranie naturalnych metod rolniczych w jego otulinie zmniejszy ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń.

– Obecnie mniej niż 1 procent powierzchni Wielkiej Brytanii pokrywają lasy deszczowe strefy umiarkowanej, dlatego szczególnie ważne jest zachowanie tego rzadkiego siedliska dla przyszłych pokoleń – to zdanie organizacji National Trust, zajmującej się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Reklama

Udostępnij: