Liz Truss rozmawiała z premierem Morawieckim

  • Post author:
Udostępnij:

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss rozmawiała w sobotę po południu z premierem Mateuszem Morawieckim – podało jej biuro. Szef polskiego rządu przekazał jej kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II; rozmawiano też o relacjach obu krajów, w tym o wsparciu Ukrainy.
“Premier Morawiecki złożył kondolencje z powodu odejścia Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przywódcy zgodzili się, że długie panowanie Jej Wysokości Królowej i życie w służbie publicznej jest dla wielu inspiracją. Premier (Truss) i premier Morawiecki zgodzili się co do siły relacji Wielkiej Brytanii z Polską, szczególnie gdy pracujemy razem, aby wspierać naród Ukrainy” – napisano w krótkim komunikacie wydanym przez Downing Street.

Reklama

Mateusz Morawiecki jest jednym z pierwszych zagranicznych przywódców, z którymi rozmawiała Truss po przejęciu we wtorek urzędu premiera. Jeszcze przed śmiercią królowej Elżbiety II odbyła rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, zaś w piątek i sobotę – z premierami Australii, Irlandii, Nowej Zelandii, Indii, Holandii i Kanady, a także z prezydentem Francji.

W komunikacie KPRM po rozmowie telefonicznej przekazano, że premierzy Polski i Wielkiej Brytanii omówili kwestie bezpieczeństwa europejskiego. “Nasze kraje intensywnie współpracują w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Brytyjscy żołnierze stacjonują w Polsce. Ważnym elementem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie wschodniej flanki NATO. Polska i Wielka Brytania udzielają również wsparcia walczącej Ukrainie” – podkreślono.

Liz Truss we wtorek oficjalnie objęła stanowisko premier Wielkiej Brytanii, zastępując na tym stanowisku Borisa Johnsona.

Reklama

Udostępnij: