You are currently viewing Miliard funtów dla Ukrainy

Miliard funtów dla Ukrainy

  • Post author:
Udostępnij:

Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy – poinformował w nocy brytyjski rząd.

Reklama

Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zaawansowane systemy obrony powietrznej, drony, urządzenia do walki elektronicznej oraz tysiące sztuk niezbędnego wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak wskazano, jest to pierwszy krok na drodze do umożliwienia Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną inwazją Rosji i rozpoczęcia operacji ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia suwerenności Ukrainy.

Brytyjski rząd wskazał, że zwiększy wartość przekazanej pomocy wojskowej dla Ukrainy do 2,3 mld funtów. Jest to więcej, niż przeznaczył jakikolwiek kraj na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi. Wsparcie dla Ukrainy jest najwyższym poziomem brytyjskich wydatków wojskowych na jeden konflikt od czasu kampanii w Iraku i Afganistanie.

– Brytyjska broń, sprzęt i szkolenia transformują charakter ukraińskiej obrony przed tą napaścią. Będziemy nadal zdecydowanie wspierać naród ukraiński, aby zapewnić porażkę Putina na Ukrainie – oświadczył Boris Johnson.

Reklama

Udostępnij: