Brytyjczycy nie mogą zostać straceni!

  • Post author:
Udostępnij:

Rosja powinna zagwarantować, że dwóch Brytyjczyków, schwytanych przez rosyjskie wojska na Ukrainie w trakcie walki po stronie ukraińskiej, nie zostanie straconych zgodnie z wyrokiem śmierci, jaki wydała kontrolowana przez Moskwę tzw. Doniecka Republika Ludowa (DRL) – orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Reklama

Sąd DRL skazał Aidena Aslina i Shauna Pinnera na karę śmierci, oskarżając ich o “działalność najemniczą”. Według ETPC dwaj Brytyjczycy dołączyli do sił zbrojnych Ukrainy w 2018 roku i zostali rozmieszczeni w Mariupolu, gdzie ich brygada poddała się w kwietniu rosyjskim wojskom. ETPC przekazał, że Rosja “powinna zapewnić, aby kara śmierci nałożona na skarżących nie została wykonana, zapewnić odpowiednie warunki ich przetrzymywania oraz zapewnić im wszelką niezbędną pomoc medyczną i leki”.

W tym miesiącu rosyjski parlament uchwalił ustawę znoszącą jurysdykcję najwyższego europejskiego trybunału praw człowieka w Rosji, a dwa tygodnie temu rzecznik Kremla, powołując się na kolejne orzeczenie ETPC, powiedział, że Moskwa nie wdraża już jego decyzji. Rosja przekazała także, że Wielka Brytania prosiła o pomoc w rozwiązaniu sytuacji, w jakiej znaleźli się Aslin i Pinner, jednak Moskwa przekazała, że w tej sprawie należy zwracać się do władz DRL. Wielka Brytania publicznie odmówiła poruszenia tej kwestii z władzami DRL, której niepodległość uznaje tylko Rosja, wyrażając nadzieję, że w takim razie uwolnienie mężczyzn może zostać zapewnione przez Ukrainę.

Reklama

Udostępnij: