You are currently viewing Miliony na atom

Miliony na atom

  • Post author:
Udostępnij:

Rząd Wielkiej Brytanii w ciągu następnej dekady przeznaczy setki milionów funtów na brytyjską infrastrukturę odstraszania nuklearnego i atomową infrastrukturę energetyczną.
Co najmniej 200 milionów funtów zostanie zainwestowane w Barrow-in-Furness. Kwota ta zostanie wykorzystana na poprawę połączeń transportowych, budowę domów oraz wsparcie lokalnych szkół i szpitali. W tym mieście leżącym w północno-zachodniej Anglii realizowany jest brytyjski program nuklearnych okrętów podwodnych. Celem programu jest pełna rewitalizacja tego obszaru w ciągu najbliższych 10 lat.

Reklama

Wielka Brytania, podobnie jak wiele innych państw na świecie, znajduje się na długiej liście krajów, które w obliczu eskalacji napięć geopolitycznych i rosnącego zagrożenia wynikającego z wojny Rosji na Ukrainie i konfliktu w Gazie, pragną zwiększyć swoje zdolności obronne i bezpieczeństwo energetyczne. Kanclerz skarbu Jeremy Hunt powiedział wcześniej, że „gdy tylko będzie to możliwe”, wydatki na obronność muszą wzrosnąć.

Downing Street 10 podało, że 353 miliony funtów przeznaczone przez rząd wraz 400 milionami funtów na inwestycji prywatnych, mają stworzyć ponad 8 000 możliwości rozwoju zawodowego i pomóc w obsadzeniu 40 tys. nowych miejsc pracy, których potrzebuje branża, dodając, że firmy, w tym BAE Systems, Rolls-Royce, Babcock International Group i Electricite de France, popierają te plany.

Przed  wizytą w Barrow-in-Furness premier oświadczył, że „w bardziej niebezpiecznym i pełnym konfliktów świecie ciągły morski środek odstraszania nuklearnego Wielkiej Brytanii jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej”. A energia jądrowa zapewnia konsumentom tańszą i czystszą energię z własnej produkcji.

Barrow produkuje okręty podwodne typu Dreadnought i Astute i będzie kluczem do budowy nowej generacji okrętów podwodnych o napędzie atomowym, które mają zostać rozmieszczone w latach czterdziestych XXI wieku w ramach paktu bezpieczeństwa Aukus rozwijanym wraz z Australią i USA.

Reklama

Udostępnij: