Mumia sprzed lat w hrabstwie Kent

  • Post author:
Udostępnij:

Odcięta głowa starożytnej egipskiej mumii znaleziona na strychu w hrabstwie Kent w Anglii została poddana tomografii komputerowej. Należała do kobiety, która żyła 2000 lat temu.

Reklama

Badacze z Canterbury Christ Church University twierdzą, że głowa została przywieziona z Egiptu jako pamiątka w XIX wieku. Wstępne zdjęcia rentgenowskie sugerowały, że głowa należała do dorosłej kobiety, a potem zorganizowano bardziej szczegółowy skan przy użyciu tomografii komputerowej.

Wstępne wyniki tomografii, która miała miejsce w szpitalu Maidstone, wykazały, że nieodpowiednia dieta zużyła zęby kobiety, ale jej język był dobrze zachowany. Okazało się, że w lewym nozdrzu oraz w kanale kręgowym mumii znajdowały się rurki wykonane z nieznanego materiału. Mózg został usunięty w procesie mumifikacji.

Głowa została znaleziona na strychu domu w Kent, który był sprzątany po śmierci właściciela. W czasach wiktoriańskich takie przedmioty były przywożone z Egiptu jako pamiątki i mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zespół naukowców planuje wykorzystać zeskanowane dane do stworzenia trójwymiarowej repliki głowy i ewentualnej rekonstrukcji twarzy. Postęp w technologii tomografii komputerowej pozwolił naukowcom dowiedzieć się więcej o tradycjach starożytnego Egiptu.

Reklama

Udostępnij: