You are currently viewing Polscy artyści na EFG London Jazz Festival

Polscy artyści na EFG London Jazz Festival

  • Post author:
Udostępnij:

Tradycja polskiego jazzu żyje i ma się dobrze, co potwierdza obecność wielu polskich muzyków na czele listy wykonawców podczas tegorocznego EFG London Jazz Festival, który odbędzie się w listopadzie. W różnorodny i ekscytujący skład artystów wchodzą zarówno wykonawcy uznawani i cenieni na scenie międzynarodowej, jak i te nazwiska, które znają jedynie wielbiciele jazzu.

Reklama

Aż w czterech lokalach będziemy świętować znakomite kariery i monumentalne dziedzictwo. Brytyjska publiczność po raz pierwszy usłyszy nowe albumy. Doświadczymy świeżych i oryginalnych dźwięków.
Londyn od dawna jest miejscem, w którym polscy muzycy jazzowi mogli rozwijać swoje umiejętności, kształtować swój styl i prezentować swoje osiągnięcia. Bogata reprezentacja polskich artystów na tegorocznym festiwalu oraz niedawne powstanie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Jazzowych w Londynie są świadectwem obiecującej przyszłości polskiej muzyki w stolicy Wielkiej Brytanii.

Szczegóły wszystkich wydarzeń EFG London Jazz Festival z udziałem polskich artystów

Siema Ziemia
10 listopada, start o 20:00, The Waiting Room,175 Stoke Newington High Street London N16 0LH
Siema Ziemia: EFG London Jazz Festival Tickets | £11.22 | 10 Nov @ The Waiting Room, London | DICE

Siema Ziemia tworzy kwartet inspirowany muzyką elektroniczną, czerpiąc energię z kolektywnej improwizacji. Ich muzyka próbuje odtworzyć skomplikowane struktury muzyki elektronicznej przy użyciu akustycznych instrumentów. Zespół jest znany z eksperymentowania gatunkami, łącząc improwizację free jazzową z breakbeatem, IDM oraz wpływami z podziemnych scen muzycznych.
Pełny skład kwartetu obejmuje:

Kacper Krupa – Saksofon tenorowy/syntezator
Fryderyk Szulgit – Gitara/syntezator
Paweł Stachowiak – Bas/syntezator
Andrzej Konieczny – Perkusja/syntezator

Koncert podczas EFG London Jazz Festival będzie stanowić brytyjską premierę ich albumu ‘Second’, który ma zostać wydany tej jesieni przez Byrd Out.

Aga Zaryan
10 listopada, start o 20:30, Jazz Café POSK, 238-246 Kings St W6 0RF
AGA ZARYAN Tickets, Fri 10 Nov 2023 at 20:30 | Eventbrite

Kreatywność Agi Zaryan jest kwintesencją tego, co najszlachetniejsze w historii jazzu, stanowiąc kontynuację tradycji legendarnych osiągnięć wokalistek jazzowych. Była pierwszą polską artystką, która wydała płyty pod szyldem legendarnego nowojorskiego wydawnictwa Blue Note Records. Tym samym dołączyła do takich nazwisk jak: Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Występujący z nią pianista i kompozytor, Michał Tokaj, urodzony w Warszawie w 1974 roku, jest jednym z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych pianistów/kompozytorów, którzy pojawili się na polskiej scenie jazzowej w ciągu ostatnich 25 lat.

Koncert ku pamięci Tomasza Stańko
11 listopada, start o 20:30, Jazz Café POSK, 238-246 Kings St W6 0RF
TOMASZ STAŃKO TRIBUTE CONCERT Tickets, Sat 11 Nov 2023 at 20:30 | Eventbrite
Tomasz Stańko wprowadził swój elokwentny liryzm do europejskiego jazzu w latach 60-ych, zdobywając międzynarodową sławę. Jego kariera wkroczyła w majestatyczny drugi akt w latach 90-ych, a w ciągu następnych dwóch dekad ukazało się dziesięć jego wybitnych albumów. Gdy po raz pierwszy usłyszał jazz na żywo, Stańko doszedł do wniosku, że ‘przesłaniem jest wolność’. Na przestrzeni lat jego twórcza ciekawość doprowadziła go do współpracy z czołowymi amerykańskimi muzykami, w tym z Cecilem Taylorem, Donem Cherrym i Globe Unity Orchestra.
Gwiazdorski kwintet, składający się z najlepszych londyńskich muzyków jazzowych współczesności, oddaje hołd wielkiemu polskiemu muzykowi jazzowemu i kompozytorowi, który zmarł pięć lat temu. Wieczór podtrzyma zaangażowanie Stańko w najświeższe brzmienia jazzu, prezentując nadchodzące brytyjskie talenty związane z ECM Records.
Skład kwintetu:
Chris Batchelor – Trąbka
Alice Zawadzki – Głos i skrzypce
Rob Luft – Gitara
Misha Mullov-Abbado – Kontrabas
Jay Davis – Perkusja

Hieroglyphic Being + Jerzy Mączyński
13 listopada, start o 20:30, Moth Club, Old Trades Hall, Valette Street E9 6NU
Hieroglyphic Being & Jerzy Mączyński UHF Tickets | £19.25 | 13 Nov @ MOTH Club, London | DICE
Hieroglyphic Being to niezmiennie radykalny, niepowtarzalny badacz muzyczny, będący zdecydowaną awangardą estetyki muzyki tanecznej, której korzenie sięgają założycieli Acid House, takich jak Ron Hardy i Adonis.
Polski multiinstrumentalista, kompozytor i producent Jerzy Mączyński zaczynał od free jazzu i po kilku latach płynnie przeszedł do muzyki elektronicznej, łącząc różne podejścia do muzyki w swoich kompozycjach. W swojej karierze Mączyński prezentował swoją muzykę na wielu krajowych i międzynarodowych scenach, w tym: EFG London Jazz Festival, South Explorer Rotterdam, OFF Festival, Soundrive Festival, Jazz Jantar, NCPA Mumbai Experimental Stage i wielu innych.
Koncert ten to londyńska premiera albumu ‘Tune in: Universal Harmonies and Frequencies’, wspólny projekt tych dwóch artystów.
Kwartet Krzysztofa Urbańskiego
17 listopada, start o 20:30, Jazz Café POSK, 238-246 Kings St W6 0RF
KRZYSZTOF URBAŃSKI QUARTET Tickets, Fri 17 Nov 2023 at 20:30 | Eventbrite
Krzysztof Urbański to wielokrotnie nagradzany saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog i producent, rekomendowany przez ‘The Thelonious Monk Institute of Jazz’ wraz z Herbie Hancockiem i Wayne’em Shorterem jako jeden z najciekawszych saksofonistów swojego pokolenia.

W ciągu swojej 20-letniej kariery stał się dobrze rozpoznawalny, biorąc udział w koncertach, festiwalach, konkursach jazzowych, mistrzowskich lekcjach i warsztatach w miejscach takich jak Światowy Kongres Saksofonowy w Chorwacji, Azjatycki Kongres Saksofonowy w Szanghaju/Chinach, London Jazz Festival, Chicago Jazz Showcase, Gent Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, UCLA w Los Angeles oraz Królewskie Północne Kolegium Muzyczne.
Skład kwartetu:
Krzysztof Urbański – Saksofon
John Turville – Fortepian
Misha Mullov-Abbado – Kontrabas
Billy Pod – Perkusja

Kroke
18 listopada, start o 19:30, Union Chapel, Compton Terrace N1 2UN
Kroke | Concerts
Jedne z najbardziej cenionych w Polsce trio, Kroke (Kraków w języku jidysz), będzie odbywać swoja pierwsza znaczniejsza trasę koncertowa w Wielkiej Brytanii od ponad 16 lat. Założony w 1992 roku przez trzech absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie zespół zaprezentuje najlepsze z najpopularniejszych utworów ze swojej 30-letniej kariery.

Reklama

Udostępnij: