Polska ambasada otwarta dla zwiedzających

  • Post author:
Udostępnij:

Ambasada RP w Londynie otworzy swoje podwoje dla publiczności w sobotę, 10 września, w ramach największego na świecie festiwalu architektonicznego Open House London.

Reklama

Zwiedzanie budynku przy Portland Place 47, który był niegdyś siedzibą Rządu RP na Uchodźstwie, będzie dla gości okazją do poznania jego fascynującej historii i podziwiania jego pięknych wnętrz, m.in. pokoju generała Władysława Sikorskiego, pokoju generała Władysława Andersa oraz pokoju Edwarda Raczyńskiego.

Budynek Ambasady RP to duża szeregowa kamienica zbudowana przez szkockich braci architektów Jamesa i Roberta Adamów pod koniec 1770 roku, która szczyci się długą listą wybitnych właścicieli, w tym feldmarszałkiem Frederickiem Robertsem, hrabią Roberts, pisarzem, mecenasem sztuki i olimpijczykiem Thomasem Evelynem Scott-Ellisem, baronem Howardem de Walden i baronem Seaford. Był wśród nich też magnat węglowy, filantrop i liberalny poseł, Sir Arthur Basil Markham. W październiku 1921 r. polski minister Władysław Wróblewski wykupił dzierżawę budynku w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i od tego czasu rezydencja jest siedzibą Ambasady RP.

Open House London został zainicjowany w 1992 roku przez Victorię Thornton OBE. Zapewniając bezpłatny dostęp do budynków architektonicznych w mieście, Open House ma na celu uświadomienie społeczeństwu korzyści płynących z ciekawej architektury i wzornictwa.

Wszystkie propozycje  Open House London 2022 są dostępne do obejrzenia online pod adresem: www.openhouselondon.org.uk.

Reklama

 


Udostępnij: