Pomnik dla czeskiego lotnika

  • Post author:
Udostępnij:

Pod Londynem odsłonięto pomnik Josefa Frantiszka, czeskiego pilota, który latając w barwach polskiego Dywizjonu 303, był jednym z najskuteczniejszych lotników biorących udział w bitwie o Wielką Brytanię.
Pomnik w postaci granitowej tablicy ustawiony został na terenie rezerwatu Priest Hill w Espom, niedaleko miejsca, w którym 8 października 1940 r. Josef Frantiszek zginął, wracając z lotu patrolowego. Obok pomnika ustawiono tablicę informacyjną przybliżającą postać pilota.

Reklama

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział charge d’affaires ambasady RP w Wielkiej Brytanii Agnieszka Kowalska, zastępcy szefów misji ambasad Czech i Słowacji oraz przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina.

Josef Frantiszek służył w siłach powietrznych Czech, a po zajęciu ich przez Niemcy w 1939 r. przedostał się do Polski i został przyjęty do polskich sił powietrznych. We wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej, a potem  trafił do Wielkiej Brytanii. Został przydzielony do Dywizjonu 303, z którym uczestniczył w końcowej fazie bitwy o Wielką Brytanię.

We wrześniu 1940 r. zestrzelił co najmniej 17 niemieckich samolotów, co oznacza, że był czwartym najskuteczniejszym uczestnikiem bitwy o Wielką Brytanię i najskuteczniejszym niebrytyjskim. Zginął dzień po swoich 26. urodzinach, gdy jego samolot rozbił się w drodze powrotnej z lotu patrolowego.

Foto

Ambasada Polska w Londynie

Reklama

Udostępnij: