Pomysły na kryzys

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu energetycznego o ogromnych rozmiarach. Hurtowe ceny gazu ponownie wzrosły, wynosząc ceny energii na poziomy trudno osiągalne dla wielu gospodarstw domowych. To także zagrożenie dla firm. Jakie pomysły pojawiają się, by poprawić brytyjski bilans energetyczny?

Reklama

Uzależnienie Wielkiej Brytanii od gazu, który w zeszłym roku odpowiadał za 40 proc. jej energii, czyni ją szczególnie wrażliwą na za zawirowania na rynku paliw kopalnych. Według Bloomberga, Wielka Brytania ma już największą w Europie moc baterii podłączonych do sieci. Jej flota akumulatorów litowo-jonowych ma obecnie około 1,9 gigawata pojemności i do końca dekady zwiększy się ponad czterokrotnie.

Te baterie mogą ładować się w czasie, gdy zapotrzebowanie na prąd jest niskie, a energia elektryczna jest tańsza, a następnie rozładowywać się, gdy zapotrzebowanie wzrasta. Są i wady – baterie mogą dostarczać energię tylko przez stosunkowo krótkie okresy czasu, są bardziej pomocne w zaspokajaniu krótkookresowego wzrostu popytu lub gdy wiatr nie jest dość silny, aby turbiny pracowały z pełną mocą. W tej chwili Wielka Brytania jeszcze nie potrzebuje dużych zapasów energii, ale to się niebawem zmani. Wiatr będzie miał coraz większy udział w miksie energetycznym po 2035 r.

Startup Highview Power buduje nowatorski system skraplanego powietrza, jako metody magazynowania energii elektrycznej. System schładza powietrze do temperatury -196°C i spręża je do postaci płynnej w ogromnych zbiornikach za pomocą nadmiarowej energii elektrycznej z sieci przesyłowej. Gdy zachodzi potrzeba uwolnienia zmagazynowanej energii, ciekłe powietrze jest przepompowywane i ogrzewane, zamieniając się z powrotem w gaz. Rozprężając się napędza turbiny, które generują zmagazynowaną w ten sposób energię elektryczną

Highview ma już zakład demonstracyjny w pobliżu Manchesteru i chce zwiększyć skalę działalności. Firma zbiera fundusze na budowę 50-megawatowej witryny o wartości 380 milionów funtów (448 milionów dolarów). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma rozpocznie budowę jeszcze w tym roku, a następnie przejdzie do kolejnego, jeszcze większego projektu w Yorkshire, który ma kosztować 750 milionów funtów. Inne projekty na dużą skalę są planowane w Australii i Hiszpanii. Jednak  system ten jest droższy niż baterie litowo-jonowe, ale tańszy niż paliwa kopalne. Ponadto taki system może działać przez dziesięciolecia, znacznie dłużej niż wynosi żywotność akumulatorów litowo-jonowych.

Firma Invinity Energy Systems połączyła w tym miejscu jeden ze swoich akumulatorów wanadowych z akumulatorem litowo-jonowym. Wanadowy akumulator przepływowy, który może działać przez dziesięciolecia, będzie intensywniej wykorzystywany przez jednostkę Pivot Power firmy Electricite de France, która oferuje usługę ładowania przejeżdżających pojazdów. Ten system zachowuje żywotność baterii litowej. Ivinity także planuje ekspansję. Firma znalazła się na liście pięciu finalistów w państwowym konkursie na finansowanie nowoczesnych projektów długoterminowego magazynowania energii. Brytyjski rząd szuka możliwości wspierania sektora przechowywania energii, chcąc jednocześnie przestawić gospodarkę z gazu na większą i stabilniejszą zależność od zielonych technologii.

Reklama

Udostępnij: