Rząd nie obniży podatków najbogatszym

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd wycofuje się z decyzji o obniżeniu podatku dla najlepiej zarabiających, która została ogłoszona zaledwie 10 dni temu.

Reklama

“Nie przystępujemy do znoszenia stawki podatkowej 45 proc. Zrozumieliśmy i wysłuchaliśmy naszych wyborcó. Pozwoli nam to skupić się na realizacji głównych części naszego pakietu wzrostu” – napisał na Twitterze minister finansów Kwasi Kwarteng. Niedługo później potwierdziła to premier Liz Truss.

Zniesienie 45-procentowej stawki podatkowej dla osób, które zarabiają powyżej 150 tys. funtów rocznie, było jednym z elementów ogłoszonego 23 września przez Kwartenga największego od dziesięcioleci pakietu cięć podatkowych, który – jak przekonywał minister wraz z szefową rządu – jest konieczny do pobudzenia brytyjskiej gospodarki.

Jednak pakiet ten został fatalnie odebrane przez opinię publiczną, bo w czasie, gdy rosną koszty życia, głównymi beneficjentami mieli być najlepiej zarabiający. Nerwowo zareagowały również rynki finansowe, ponieważ cięcia zostaną sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju. Sceptycznie zareagowała, widząc dramatycznie spadające w sondażach poparcie dla partii, nawet część posłów konserwatywnych, którzy sugerowali, że mogą zagłosować przeciw jego przyjęciu.

Większość elementów planu ma wejść w życie od nowego roku finansowego, czyli od początku kwietnia 2023 roku, ale pod warunkiem, że wcześniej zatwierdzi to Izba Gmin.

Reklama

Udostępnij: