You are currently viewing Sankcje na hakera

Sankcje na hakera

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia nałożyły we wtorek sankcje na obywatela Rosji Dmitrija Choroszewa, który został zidentyfikowany jako jeden z liderów LockBit, grupy hakerskiej odpowiedzialnej za wyłudzenie ponad 1 mld dolarów od tysięcy ofiar na całym świecie.
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w wydanym komunikacie przekazało, że grupa LockBit była odpowiedzialna za 25 proc. ataków typu ransomware przeprowadzonych w ubiegłym roku na świecie, a na przestrzeni ostatnich lat zaatakowała tysiące ofiar, w tym ponad 200 brytyjskich firm. Podkreśliło, że LockBit jest jedną z najgroźniejszych na świecie grup hakerskich dokonujących ataków typu ransomware.

Reklama

Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. LockBit zarabia pieniądze, zmuszając swoje cele do płacenia okupu za odszyfrowanie lub odblokowanie tych danych za pomocą klucza cyfrowego.

W połowie lutego brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) i amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowały, że podczas międzynarodowej operacji przejęły kontrolę nad stroną internetową LockBit, poprzez którą grupa prowadziła działalność. Jak napisało brytyjskie MSW we wtorkowym komunikacie, grupa podjęła próbę odbudowy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, jednak NCA ocenia, że w wyniku operacji jej i FBI, LockBit działa obecnie z ograniczoną wydajnością, a globalne zagrożenie z jej strony znacznie się zmniejszyło.

W Stanach Zjednoczonych Choroszewowi postawiono 26 zarzutów tworzenia i administrowania złośliwym oprogramowaniem hakerskim.

Reklama

 


Udostępnij: