You are currently viewing Tuwim nieznany i niepoprawny   

Tuwim nieznany i niepoprawny  

  • Post author:
Udostępnij:

Scena Polska UK przedstawia w lutym w teatrze POSK-u kabaret – TUWIM WSPANIAŁY I NIEPOPRAWNY w reżyserii Heleny Kaut-Howson, z muzyką Daniela Luszczki. To największy hit ubiegłego sezonu! Pełnokrwisty, liryczny i dramatyczny spektakl, który zapada w pamięć na długo, a przy tym jest również świetną rozrywką.

Reklama

Mówi reżyserka Helena Kaut-Howson: W Londynie Tuwim był kochany za swoją poezję, a jednocześnie nienawidzony i ostro krytykowany. Najbardziej ceniłam Tuwima za żarliwość jego ekspresji, niezależnie czy były to wiersze miłosne, humorystyczne, czy mówiące o dramacie ludzkiego istnienia. Określenie ‘poeta płomienny’ jest bardzo trafne. Dlatego chciałam zrobić przedstawienie, które byłoby prawdziwym portretem poety i pokazałoby wszechstronność jego twórczości. Dzieci w Polsce wychowują się na Tuwimie, ale ludzie nie znają sporej części jego twórczości przedwojennej i niewiele wiedzą o jego pełnym dramatów życiu. Do tej pory jego poezja służy muzykom jako najlepszy materiał liryczny. Ewa Demarczyk spopularyzowała Grande-Valse Brillante i Tomaszów, ale nawet grupy rockowe zaadaptowały odezwę ‘Do prostego człowieka’, która brzmi tak aktualnie, a została napisana w 1929 roku. Tuwim jest najbardziej popularnym poetą polskim, gdyż wszyscy mogą sobie znaleźć coś dla siebie w jego twórczości, która okazuje się ponadczasowa.

 

Wojtek Piekarski, aktor Sceny Polskiej, dodaje: Pomysł wystawienia przedstawienia o Tuwimie kiełkował w zespole Sceny Polskiej od dawna. Kiedy decyzja została podjęta zaczęliśmy się zastanawiać nad scenariuszem takiego spektaklu. Różnorodność tematów i nastrojów w utworach popchnęła nas w kierunku kabaretu, podobnego do tych, dla których Tuwim pisał w okresie międzywojennym. Jest tam inny niż popularny poeta PRL-u. Wspaniale rozlicza się z obłudą i zakłamaniem społeczeństwa, które są ciągle obecne w Polsce. Tuwim był wielkim patriotą, ale nie nacjonalistą. Całe życie zmagał się z antysemityzmem i często musiał bronić swojej godności Polaka pochodzenia żydowskiego, a robił to z humorem i honorem. Są to sprawy wciąż aktualne w naszej rzeczywistości historycznej. Patriotyzm Tuwima jest szczególnie widoczny w Kwiatach Polskich. Przypomnieliśmy również publiczności koncept szmoncesu oparty na humorze żydowskim.

 

Oprawa wizualna i muzyczna tego przedstawienia jest bogata i różnorodna

Helena: Daniel Łuszczki, który komponuje muzykę do spektakli Sceny i w nich akompaniuje, jest nie tylko bardzo utalentowanym muzykiem i kompozytorem, ale ma również talent do aranżacji i nowych interpretacji tradycyjnych utworów. Zrobił to wspaniale w tym przestawieniu, gdzie muzyka ilustruje i podkreśla atmosferę zmieniających się scen, przechodząc od sentymentalnych melodii do ich pastiszów, jak w przypadku zabawnej parodii operetki ‘Józef i Putyfara’. Jeśli chodzi o oprawę sceniczną, to scenografka Beata Barton-Chapple stworzyła dekoracje, które łączą elegancję z dekadencką atmosferą tradycyjnych kabaretów, które ze zmianą światła i muzyki przekształcają się w kontrastowo odmienne sceny – od Moulin Rouge do speluny podwarszawskiej, od starożytnego Egiptu do sali paradnej w Kremlu. Podobnie jest z licznymi kostiumami zaprojektowanymi przez nią, z pomocą Jadwigi Adamiec, do tych scen.

Fragmenty rozmowy Anny Ryland

 

 

Dwa weekendy!

 

17 LUTEGO (SOBOTA) – 19:00

18 LUTEGO (NIEDZIELA) – 16:00

 

23 LUTEGO (PIĄTEK) – 19:00

24 LUTEGO (SOBOTA)

– 12:00 (dla młodzieży licealnej)

– 19:00

25 LUTEGO (NIEDZIELA)- 16:00

 

Bilety od £12

Reklama


Udostępnij: