Vangelis nie żyje

  • Post author:
Udostępnij:

Zmarł Vangelis, grecki kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu “Rydwany Ognia”. Miał 79 lat.

Reklama

Vangelis, czyli Ewangelos Odiseas Papatanasiu urodził się w Agrii w Grecji 29 marca 1943 roku. Był kompozytorem – tworzył muzykę elektroniczną, a także filmową. Zdobył Oscara za muzykę do filmu “Rydwany Ognia” (1982 r.). Jest też autorem hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w Korei oraz Japonii. Muzyką zaczął się zajmować, gdy miał zaledwie cztery lata. Jako sześciolatek, będący samoukiem, po raz pierwszy wystąpił przed publicznością i zaprezentował kompozycję, którą sam stworzył. Vangelis nie uczył się teorii muzyki, odmawiał też lekcji gry na fortepianie.

W latach 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego, a po emigracji do Paryża był współzałożycielem grupy Apphrodite’s Child z Demisem Roussosem na wokalu. Po rozwiązaniu zespołu rozpoczął karierę solową, komponując muzykę na syntezatorach – z czasem jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Największą sławę przyniósł mu utwór “Chariots of fire”, do obrazu o tym samym tytule (“Rydwany ognia”). Dotarł on do pierwszego miejsca na liście amerykańskiego Billboardu, stając się jedynym greckim utworem osiągającym szczyt tej listy. Za ścieżkę dźwiękową do “Rydwanów ognia” otrzymał w 1982 roku Oskara.
W twórczości Vangelisa nie brakuje polskich wątków. W 1983 roku napisał, wraz z Jonem Andersonem, kompozycję “Polonaise”, dedykowaną Polsce czasu stanu wojennego. Z kolei w 2008 roku skomponował muzykę do filmu “Świadectwo” o Janie Pawle II.

Reklama

Udostępnij: