You are currently viewing W Londynie szpiegował dla Moskwy

W Londynie szpiegował dla Moskwy

  • Post author:
Udostępnij:

Londyńska policja metropolitalna poinformowała o aresztowaniu szóstej osoby oskarżonej o przynależność do bułgarskiej siatki szpiegowskiej, która na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich pozyskiwała informacje na rzecz Rosji.

Reklama

38-letni Tihomir Iwanow Iwanczew, obywatel Bułgarii zamieszkały w Acton w zachodnim Londynie, został aresztowany 7 lutego i w środę stanie przed sądem na wstępnym przesłuchaniu – poinformowała londyńska policja metropolitalna. Został oskarżony o “spiskowanie w celu zebrania informacji, które mają być bezpośrednio lub pośrednio użyteczne dla wroga”.

O wykryciu działającej na rzecz Rosji bułgarskiej siatki szpiegowskiej policja poinformowała w sierpniu zeszłego roku. W związku z tą sprawą w lutym zeszłego roku aresztowano pięcioro mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli Bułgarii. 46-letni Orlin Rusew, 42-letni Bizer Dżambazow, 33-letnia Katrin Iwanowa, 32-letni Iwan Stojanow i 29-letnia Wania Gaberowa mieli w okresie od 30 sierpnia 2020 roku do 8 lutego 2023 roku zbierać informacje mogące być użyteczne dla wrogiego państwa. Wszyscy przebywają obecnie w areszcie, a początek ich procesu wyznaczono na październik tego roku.

W sierpniu i wrześniu zeszłego roku brytyjskie media ujawniły, że Rusew, Dżambazow i Iwanowa mieli fałszywe paszporty, dowody osobiste i prawa jazdy z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Grecji i Czech.

Posługiwali się także fałszywymi legitymacjami dziennikarskimi, jak również ubraniami z logo stacji Discovery oraz National Geographic. To właśnie udając dziennikarzy tych stacji prowadzili działania szpiegowskie w Londynie, ale też w Niemczech i Czarnogórze.

Reklama

Udostępnij: