You are currently viewing Większa produkcja aut, gorzej w budownictwie

Większa produkcja aut, gorzej w budownictwie

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania po spadku PKB rok do roku w czwartym kwartale i w styczniu  ogłosiła identyczny spadek. Miesiąc do miesiąca był jednak wzrost o 0,2 proc., głównie za sprawą sektora handlowego i zdrowotnego. Największym obciążeniem gospodarki jest budownictwo. Największy wzrost zanotowano w sektorze produkcji pojazdów.
Najlepiej na kontynencie radziła sobie Chorwacja i Serbia, Polska też była na plusie. Raportujące co miesiąc zmiany PKB na Wyspach Biuro Narodowych Statystyk (ONS) podało w środę, że w styczniu PKB powtórzył spadek z czwartego kwartału, tj. skurczył się o 0,3 proc.

Reklama

Według najnowszych dostępnych badań NBP z aktualizacją na 2022 r. przebywało tam czasowo 514 tys. stałych mieszkańców Polski, brytyjskie statystyki bazujące na spisie powszechnym z aktualizacją na 2021 r. mówią o 682 tys.

Lepiej wyglądają dane miesiąc do miesiąca. W styczniu w porównaniu z grudniem PKB urósł o 0,2 proc. po spadku o 0,1 proc. w grudniu względem listopada. Na wzrost miesięczny usług najbardziej wpłynął wzrost w sektorze handlowym (+0,18 pkt proc. kontrybucji do dynamiki) i sektorze zdrowotnym (+0,05 pkt proc.). W drugą stronę ciągnął sektor profesjonalny i techniczny (-0,07 pkt proc.) oraz informacji i komunikacji (-0,05 pkt proc.).

Na spadek produkcji przemysłu (-0,2 proc. mdm) oddziaływał sektor farmaceutyczny (-0,46 pkt proc.). Wzrost dotyczył sektora produkcji pojazdów (+0,35 pkt proc.).

Reklama

Udostępnij: