Firmy GASCADE i National Gas planują stworzenie podmorskiego połączenia wodorowego między Niemcami a Wielką Brytanią. Projekt ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy, wspierać dekarbonizację przemysłu i zwiększyć elastyczność rozwijającej się gospodarki wodorowej.
Niemiecki operator systemu przesyłowego GASCADE Gastransport GmbH oraz brytyjski National Gas podpisali memorandum o współpracy (MoU). Celem porozumienia jest ocena wykonalności budowy podmorskiego korytarza wodorowego pomiędzy Wielką Brytanią a Niemcami.
Korytarz wodorowy Wielka Brytania–Niemcy będzie składał się z dwóch odcinków podmorskiego rurociągu. Pierwszy odcinek zostanie poprowadzony z brytyjskiego wybrzeża. Następnie połączy się z projektem AquaDuctus, realizowanym przez GASCADE, który dostarczy wodór do niemieckiego wybrzeża.
AquaDuctus to istotna część niemieckiej strategii wodorowej. Stanowi on jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w regionie Morza Północnego, umożliwiając przesył zielonego i niskoemisyjnego wodoru do centrum Europy.
Celem korytarza wodorowego jest przyspieszenie dekarbonizacji przemysłu, zwiększenie niezależności energetycznej Europy oraz elastyczności systemu energetycznego. Dzięki połączeniu potencjału produkcyjnego wodoru w Wielkiej Brytanii z zapotrzebowaniem w Niemczech i kontynentalnej Europie, projekt ma szansę stać się fundamentem europejskiej gospodarki wodorowej.
Korytarz ma umożliwiać transport wodoru w obu kierunkach. Taka konstrukcja zwiększy elastyczność i bezpieczeństwo dostaw zarówno dla rynku niemieckiego, jak i brytyjskiego. Projekt jest spójny z unijnymi celami rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążeniem do ograniczenia zależności od importu paliw kopalnych.
Projekt o znaczeniu strategicznym dla Europy
GASCADE i National Gas planują uzyskanie statusu Projektu Wspólnego Zainteresowania (PCI) lub Projektu Wzajemnego Zainteresowania (PMI). Chcą również uwzględnić inwestycję w Europejskim Dziesięcioletnim Planie Rozwoju Sieci (TYNDP) na 2026 rok.