Wybory na finiszu

  • Post author:
Udostępnij:

Były minister finansów Rishi Sunak wyraźnie wygrał przeprowadzoną w czwartek wieczorem debatę telewizyjną kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Ale to wciąż szefowa dyplomacji Liz Truss jest faworytką wyborów.

Reklama

W zorganizowanym przez stację Sky News pojedynku tym razem dwójka kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej odpowiadała na pytania widowni – złożonej z wyborców tego ugrupowania. Po ich zakończeniu widzowie, poproszeni o ocenienie, kto ich zdaniem wypadł bardziej przekonująco, w większości wskazali na Sunaka.

Truss starała się akcentować swoją uczciwość, podkreślała także, że zawsze będzie słuchać ludzi, a jeśli jakaś polityka nie działa, nie będzie się jej kurczowo trzymać, lecz ją zmieni. Przekonywała, że recesja, przed którą kilka godzin wcześniej ostrzegł Bank Anglii, “nie jest nieunikniona” i obiecała “odważne” działania, w tym w kwestii obniżania podatków, kontrastujące z ostrożnością Sunaka.

Były minister finansów odparł, że pomysły Truss “pogorszą sytuację” i podkreślił, że najpierw trzeba opanować rosnącą inflację, zanim będzie można zmniejszać podatki. Wskazywał, że to nie obciążenia podatkowe powodują recesję, lecz inflacja. Przypominał też publiczności o swoich działaniach, które pomogły opanować sytuację gospodarczą po wybuchu pandemii Covid-19. Sunak zapewnił też, że nie zamierza wycofywać się z wyścigu, mimo wyraźnej sondażowej przewagi Truss. Według opublikowanego dwa dni wcześniej badania, szefowa dyplomacji ma – nie uwzględniając osób niezdecydowanych – 38 punktów proc. przewagi nad Sunakiem.

Członkowie Partii Konserwatywnej mają czas do 2 września, aby oddać głos na kogoś z tej dwójki kandydatów. Nazwisko nowego lidera zostanie ogłoszone 5 września, a dzień później zwycięzca zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera kraju.

Reklama

Udostępnij: