Kolejne brytyjskie sankcje na Rosjan

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd ogłosił w czwartek sankcje na kolejną grupę Rosjan. Na liście znaleźli się m.in. patriarcha Cyryl, głowa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za popieranie inwazji reżimu Władimira Putina na Ukrainę. Restrykcjami objęto również komisarz praw dzieci Marię Lwową-Biełową.

Reklama

Na liście sankcji, które powodują m.in. zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, znalazł się moskiewski patriarcha Cyryl. Za udzielane poparcie dla zbrojnej napaści na Ukrainę, która w Rosji oficjalnie nazywana jest “specjalną operacją wojskową”.

Marii Lwowej-Biełowej Brytyjczycy zarzucają “umożliwienie brutalnego odebrania 2000 bezbronnych dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz zaaranżowanie nowej polityki ułatwiającej ich przymusową adopcję w Rosji” – czytamy w komunikacie brytyjskiego MSZ.
Na listę sankcji trafił również Siergiej Sawostianow, deputowany do moskiewskiej Dumy Miejskiej i członek elity politycznej Putina. Podobnie jak patriarcha Cyryl został ukarany za publiczne poparcie dla wojny Putina w Ukrainie.

Ponadto restrykcjami objęto m.in. Aleksieja Isajkina, prezesa Volga-Dnepr Group, rosyjskiej firmy transportowej prowadzącej znaczącą działalność lotniczą, której rząd rosyjski zleca budowę mostów powietrznych do przewozu najważniejszych towarów.

Nowe sankcje dotknęły także organizacje odpowiedzialne za dostawy części lotniczych dla sił zbrojnych junty w Birmie, która jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich zasobów. “Uniemożliwią Putinowi czerpanie zysków ze sprzedaży, która finansuje jego machinę wojenną” – wyjaśnia brytyjskie MSZ.

Reklama

Udostępnij: