You are currently viewing Wybuch w fabryce uzbrojenia w Walii

Wybuch w fabryce uzbrojenia w Walii

  • Post author:
Udostępnij:

W południowej Walii doszło do eksplozji w zakładzie BAE System Glascoed należącym do British Aerospace Electronic Systems. To największa brytyjska firma zbrojeniowa.

Reklama

Straż pożarna i ratownictwo południowej Walii otrzymały zgłoszenie o eksplozji w zakładach znajdujących sie w hrabstwie Monmouthshire w środę o godzinie 10:49. Wybuch nastąpił wewnątrz jednego z budynków.  Natychmiast wdrożono wypróbowane i przetestowane protokoły bezpieczeństwa, a na miejsce przybyły służby ratunkowe. Nikt z pracowników nie odniósł obrażeń.

Zakład BAE Systems utworzono, aby pomóc w przygotowaniu Królewskiej Marynarki Wojennej do II wojny światowej. Po wojnie firma kontynuowała produkcję i dostawy amunicji, a w latach 80. ubiegłego wieku została sprywatyzowana. W 2023 roku rozpoczęto budowę nowej części, w której ma zostać uruchomiona produkcja bomb. BAE Systems jest jednym z największych koncernów zbrojeniowych na świeci i największym dostawcą uzbrojenia w Europie.

Koncern produkuje szeroką gamę sprzętu i technologii wojskowych, w tym okręty podwodne o napędzie atomowym, myśliwce, czołgi i statki, a także broń i amunicję. Buduje również fregaty dla Królewskiej Marynarki Wojennej i produkuje elektroniczne systemy bojowe dla myśliwców F-35.W 2023 roku BAE Systems podpisała umowę z ministerstwem obrony Ukrainy w sprawie obsługi i serwisu brytyjskich haubic L119, których ukraińska armia używa, broniąc się przed rosyjską agresją.

Reklama

Udostępnij: