You are currently viewing Znalazł kamień z napisami sprzed 1600 lat

Znalazł kamień z napisami sprzed 1600 lat

  • Post author:
Udostępnij:

Mieszkaniec Wielkiej Brytanii podczas prac w ogrodzie odkrył skałę z napisami sprzed 1600 lat.. Początkowo mężczyzna myślał, że to dawny kalendarz, jednak prawda wyszła na jaw, gdy o swoim znalezisku poinformował archeologów. Ci zidentyfikowali inskrypcję, jako napisy we wczesnym irlandzkim alfabecie.

Reklama

-Znalazłem kamień podczas prac w ogrodzie w czasie lockdownu w maju 2020 roku. Wpadł mi w oko, gdy oczyszczałem zarośniętą część ogrodu – wspomina Graham Senior. Skała o długości ok. 11 cm ma kilka poziomych nacięć wzdłuż boku. – Na początku myślałem, że to jakiś kalendarz – dodał mężczyzna. Zaintrygowany znaleziskiem postanowił sprawdzić, co tak naprawdę trafiło w jego ręce. Początkowo skontaktował się telefonicznie z urzędniczką ds. znalezisk w East Staffordshire i North West Midlands i przesłał zdjęcia kamienia. Potwierdzono, że nacięcia są pismem ogamicznym znanym w Wielkiej Brytanii jako ogham. Pochodzi ono z wczesnego języka irlandzkiego sprzed ponad 1600 lat.

Pismo ogamiczne było używane we wczesnym średniowieczu głównie do pisania we wczesnym języku irlandzkim. Składa się wyłącznie z równoległych linii ułożonych w grupy. Pierwsza część inskrypcji odnosi się do imienia i nazwiska osoby: Mael Dumcail. Druga część nie została jeszcze rozszyfrowana. Do tej pory znalezisko było badane, jednak – po czterech latach – zostało zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców, ponieważ trafiło na wystawę w Herbert Art Gallery & Museum w Anglii.  – Byłem zachwycony, gdy Graham zaoferował przekazanie swojego niesamowitego znaleziska do muzeum, ponieważ rzadko zdarza się, aby ktoś w okolicy znalazł coś o takim znaczeniu – powiedział Ali Wells kurator w Herbert Art Gallery and Museum.

Kamień będzie dostępny do 27 kwietnia 2025 roku na wystawie zatytułowanej “Collecting Coventry”.Co ciekawe, podczas tegorocznego konkursu Eurowizji piosenkarka reprezentująca Irlandię miała na twarzy namalowane właśnie symbole z pisma ogamicznego. “Fani Eurowizji! Zastanawiasz się, co jest napisane na twarzy Bambie Thug? Nazywa się Ogham! Unikalny system pisma pochodzący z Irlandii” – napisano w poście zachęcającym do odwiedzenia muzeum i zobaczenia kamienia.

Reklama

Udostępnij: