Autonomiczne samochody na drogach Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania chce powszechnego wprowadzenia autonomicznych pojazdów na drogi do 2025 roku. Wyspiarze pracują już nad odpowiednimi regulacjami prawnymi i inwestują w infrastrukturę, a pierwsze auta mają pojawić się na drogach już w 2023 roku – poinformowała agencja Reuters.

Reklama

Brytyjski minister transportu, Grant Shapps poinformował o planach rządu podczas Międzynarodowych Targów Lotniczych w Farnborough. Powiedział, że Wielka Brytania chce wykorzystać wschodzący rynek pojazdów autonomicznych, który wycenia się na 42 miliardy funtów.

„Chcemy, aby Wielka Brytania była w czołówce rozwoju i wykorzystywania tej fantastycznej technologii, i dlatego inwestujemy miliony w ważne badania dotyczące bezpieczeństwa i ustanawianie przepisów, aby zapewnić nam pełne korzyści, jakie obiecuje ta technologia” – powiedział Shapps.

Rząd Borisa Johnsona pracuje nad prawnymi regulacjami, które pozwolą poruszać się po drogach publicznych pojazdom autonomicznym, a także przeznaczył na rozwój tej branży 100 mln funtów. Brytyjczycy szacują, że ta inwestycja pozwoli stworzyć w Wielkiej Brytanii około 38 tys. nowych miejsc pracy.

Już w przyszłym roku niektóre pojazdy z funkcjami autonomicznymi mogą być dopuszczone do ruchu na dużych drogach. Docelowo technologia ma być szeroko wykorzystywana w transporcie publicznym i pojazdach dostawczych. Zapowiedziany pakiet finansowy ma obejmować m.in. badania nad bezpieczeństwem, które zostałyby uwzględnione w nowych przepisach, które mają obowiązywać do 2025 roku (35 milionów funtów).

Brytyjskie przepisy mają być dość rewolucyjny, gdyż zakładają, że to producenci będą odpowiedzialni za działanie pojazdu podczas samodzielnej jazdy. To oznacza, że kierowca nie byłby odpowiedzialny za incydenty podczas jazdy w trybie autonomicznym.

Reklama

Udostępnij: