You are currently viewing Ciasto z królewskiego wesela sprzedane na aukcji. Ma 183 lata

Ciasto z królewskiego wesela sprzedane na aukcji. Ma 183 lata

  • Post author:
Udostępnij:

To naprawdę wyjątkowy kąsek dla kolekcjonerów pamiątek związanych z brytyjską rodziną królewską. Na licytacji w domu aukcyjnym Bearnes Hampton & Littlewood pojawił się prawdziwy kawałek ciasta weselnego królowej Wiktorii.

Reklama

10 lutego 1840 roku, czyli w trzecim roku swoich rządów, 21-letnia wówczas monarchini poślubiła księcia Alberta. Ich wystawne uroczystości weselne obejmowały też śniadanie, na którym podano długi na 10 stóp (3 m) i ważący 300 funtów (ponad 136 kg) placek owocowy. Konkretnie śliwkowy. Jego kawałki goście weselni otrzymywali też na wynos, w eleganckich pudełkach opatrzonych królewską pieczęcią. I właśnie jedno z takich pudełek z zawartością, wystawiono na aukcji w angielskim Devon.

Jak podkreśla BBC, ciasto jest w oryginalnym opakowaniu, w małym pudełku z napisem “Ciasto Ślubne Królowej, Pałac Buckingham, 10 lutego 1840”. Prowadzący licytację Brian Goodison-Blanks nazwał je obrazowo “wielkim kawałkiem historii”. Jednocześnie dom aukcyjny na wszelki wypadek wyraźnie przestrzegł kupujących, by nie zjadali wylicytowanego ciasta. Ostatecznie 183-letni kawałek słodkości osiągnął cenę 700 funtów, czyli w przeliczeniu ponad 3,6 tys. złotych. Jak pisze BBC, to więcej niż zakładano.

Dom aukcyjny Bearnes Hampton & Littlewood przypomina, że ślub królowej Wiktorii miał zainspirować wiele ślubnych tradycji – od białej sukni panny młodej po właśnie ciasta owocowe. Ta tradycja była kontynuowana również przez kolejnych członków rodziny królewskiej. Weselni goście i dostojnicy do dziś otrzymują w eleganckich pudełkach kawałki królewskiego ciasta.

Reklama

Udostępnij: