Monogram króla Karola

  • Post author:
Udostępnij:

Wiadomo już, jak będzie wyglądał monogram Karola III. Emblemat pojawi się m.in. na hełmach policji, dokumentach i skrzynkach pocztowych.
Wzór emblematu, jakim będzie posługiwał się król Karol III,  przedstawia koronę, która umiejscowiona jest nad splecionymi literami C – jak Charles i R – jak Rex (łac. król). Wewnątrz litery R widnieje rzymska cyfra III. Emblemat już wkrótce zacznie być powszechny w miejscach, w których pokazywane są królewskie symbole. Pojawi się między innymi na budynkach rządowych, tradycyjnych hełmach policyjnych, dokumentach państwowych i skrzynkach pocztowych zainstalowanych po rozpoczęciu rządów Karola III.

Reklama

Chociaż do wielu zmian, związanych z pojawieniem się nowego królewskiego emblematu, będzie dochodziło stopniowo, a w niektórych miejscach wciąż będzie można zobaczyć symbole Elżbiety II, to monogram Karola III zaczął już być obecny na wszystkich przesyłkach, które wychodzą z Pałacu Buckingham. Będzie również widniał na dokumentach państwowych i na popularnych czerwonych skrzynkach pocztowych w całym kraju.

Emblemat jest osobistą własnością króla Karola III. Projekt został wybrany spośród kilku innych, które powstały dzięki pracy królewskich ekspertów do spraw heraldyki – członków założonego w 1484 roku College of Arms. Wcześniej król Karol III zdecydował, że na oficjalnych dokumentach będzie się podpisywał jako “Charles R.”.

Brytyjskie przedsiębiorstwo pocztowe Royal Mail poinformowało, że do powszechnego obiegu wejdą cztery znaczki, które zostaną wydane ku pamięci zmarłej Elżbiety II. Pierwszy zatwierdzony przez króla zestaw trafi do powszechnej sprzedaży 10 listopada. Na znaczkach będą widniały portrety monarchini, m.in. zdjęcie wykonane przez Dorothy Wilding w 1952 roku z okazji nadchodzącej koronacji Elżbiety II oraz zdjęcie zrobione przez Cecila Beatona w 1968 roku, a także portret wykonany w listopadzie 1984 roku przez Yousufa Karsha i zdjęcie wykonane przez Tima Grahama w 1996 roku, gdy królowa uczestniczyła w bankiecie na Zamku na Hradczanach podczas wizyty w Czechach.

Reklama

Udostępnij: