You are currently viewing Festiwalowe lato w Polsce

Festiwalowe lato w Polsce

  • Post author:
Udostępnij:

Jedziecie na wakacje do Polski? Sprawdźcie, na jakie festiwale muzyczne warto się wybrać!

Reklama

Mystic Festival (5-8 czerwca, Gdańsk, teren Stoczni Gdańskiej)

Gwiazdy: Megadeath, Bring Me The Horizon, Machine Head, Bruce Dickinson, Body Count

Najważniejsza polska impreza dedykowana ciężkiej muzyce gitarowej. W różnych odsłonach: obok klasyków metalu (Megadeath, Kreator, Satyricon) mamy metalcore (Bring Me The Horizon), rapcore (Ice-T i Body Count), electronicore (Enter Shikari), dark folk (Chelsea Wolfe)… Czyli ogromny, wielogatunkowy festiwal, którego dodatkowym atutem jest lokalizacja – całość odbywa się w mocno klimatycznych, industrialnych przestrzeniach gdańskiej stoczni.

Ephemera Festival (5-9 czerwca, Warszawa, różne lokalizacje)

Gwiazdy: Billy Woods, Amnesia Scanner, Violent Magic Orchestra, 2k88, Gerda

Młodsza siostra krakowskiego Unsoundu; Ephemerę i Unsound tworzą ci sami organizatorzy. I jest to festiwal, w którym muzyka jest tylko punktem wyjścia – Ephemera prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnej sztuce, skupione tym razem według motywu letniego przesilenia (poza koncertami będą też performanse, taniec, a nawet… magia). My najbardziej czekamy na estetyczny horror w wykonaniu Billy’ego Woodsa, Gerdy i Julii Plawgo oraz pożogę – wieczór w niedostępnych dotąd dla widzów częściach starej drukarni na Pradze, gdzie zagrają m.in. Amnesia Scanner, Violent Magic Orchestra oraz 2k88 ze swoim nowym projektem SHAME.

Orange Warsaw Festival (7-8 czerwca, Warszawa, Tor Wyścigów Konnych Służewiec)

Gwiazdy: Nicki Minaj, Yeat, The Prodigy, Skepta, Troye Sivan

Tym razem przede wszystkim starsze i nowsze rapy (Nicki Minaj, Yeat, Ken Carson, Skepta), pop (Jessie Ware, Yungblud, Troye Sivan) i szeroko rozumiana elektronika: od Jungle po The Prodigy.

Tauron Nowa Muzyka (20-23 czerwca, Katowice, teren Muzeum Śląskiego)

Gwiazdy: Roisin Murphy, Bicep, Chase&Status, IAMDDB, DJ Krush

Tauron Nowa Muzyka to impreza, która miesza klasyków muzyki elektronicznej z najnowszymi trendami, a obok siebie grają tu taneczne gwiazdy lat 90., Leftfield, trip-hopowi Kruder&Dorfmeister czy DJ Krush oraz Immortal Onion, USO 9001, Roisin Murphy oraz duet Bicep. Ważne jest też otoczenie – prócz muzyki to jeden z najbardziej urokliwych wizualnie festiwali w Polsce. Koniecznie!

Las Festival (26 czerwca-1 lipca, Paczyn)

Gwiazdy: Ellen Allien, The Bug, Teki Latex, Efdemin, Skalpel

Festiwal elektroniczny odbywający się w wyjątkowych okolicznościach przyrody w dolnośląskim Paczynie. Jedna z kilku zawartych w tym przewodniku imprez, stawiających na odcięcie się od hałasu metropolii i tradycyjnego pojmowania festiwalu. Zresztą nie ujmiemy tego lepiej niż organizatorzy: siedem odrębnych sound systemów, sześć odrębnych ekip bookerskich, pięć różnych zespołów zajmujących się dekoracjami. Jest to w istocie kilka odrębnych wszechświatów, spajanych przez przekraczającą wszelakie bariery kosmiczną siłę. Tworzymy przestrzeń, w której współistnieją najrozmaitsze gatunki muzyczne i pokazujemy, że istoty ludzkie są w stanie budować jedną wielką społeczność, której fundamentem jest miłość i wzajemny szacunek.

Open’er Festival (3-6 lipca, Gdynia, Babie Doły)

Gwiazdy: Dua Lipa, Doja Cat, Foo Fighters, 21 Savage, Sam Smith

A co prócz gwiazd? M.in.  koncert klasyków elektroniki Air, który zagrają słynny album Moon Safari, solowe koncerty liderów Rage Against The Machine (Tom Morello) i Sonic Youth (Kim Gordon), 21 Savage, Ice Spice i Noname

Santander Letnie Brzmienia (5 lipca-31 sierpnia, Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Łódź, Poznań, różne lokalizacje)

Gwiazdy: Mrozu, Daria Zawiałow, Kortez, Zalewski, Nosowska

Konkurencyjny dla Męskiego Grania letni cykl koncertów, skoncentrowany wyłącznie na krajowym mainstreamie. Punktem wspólnym wszystkich eventów będzie projekt Babie Lato, tworzony przez trio Brodka / Margaret / Rosalie. A poza nimi na trasie zagrają m.in. Igo, Vito Bambino, Artur Rojek, Mery Spolsky, bracia Kacperczyk…

Rap Stacja (10-13 lipca, Sława, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku)

Gwiazdy: Taco Hemingway, PRO8L3M, Oki, Kukon, Szpaku

Rap Stacja stała się absolutnie wiodącym polskim festiwalem rapowym. Line-up (podzielony na scenę główną, Old School Stage i Green Stage) jest tak wielki, że łatwiej wymienić kogo tam nie będzie, niż kto będzie. Poza wymienionymi powyżej – na przykład Gibbs, Żabson, Otsochodzi, Paluch, Malik Montana. A wśród oldschoolowców – Paktofonika, Kaliber 44, O.S.T.R., Hemp Gru czy Tede.

CLOUT Festival (13-14 lipca, Warszawa, Tor Wyścigów Konnych Służewiec)

Gwiazdy: Playboi Carti, Chief Keef, Gucci Mane, Destroy Lonely, Sexyy Red

Festiwal, którego mogą nam pozazdrościć za granicą. Nie dość, że Carti – headliner, o którego walczy pół Europy – to jeszcze Chief Keef, który nigdy wcześniej nie pofatygował się na Stary Kontynent. Dlatego na pewno warto się tam wybrać. Zastanawialiśmy się, czy po pandemicznych perturbacjach CLOUT zapisze się na dobre na festiwalowej mapie Polski. Teraz widać, że zapisuje się na festiwalowej mapie Europy. Miejsca będzie wystarczająco, skoro impreza przeniosła się spod stadionu Legii na Służewiec.

WROsound (19-20 lipca, Wrocław, Impart)

Gwiazdy: Christian Loeffler, Małpa gra „Kilka numerów o czymś”, Kasla Lins, Lordofon, Bisz

Ciekawy przykład jakościowej, oddolnej i lokalnej inicjatywy, która zasięgiem wychodzi daleko poza swoje miasto. Na WROsound Małpa zagra w całości swój kultowy debiut, który w tym roku obchodzi 15. urodziny. I – to bardzo proekologiczna impreza. Druki ograniczone do minimum, materiały reklamowe do upcyclingu, darmowa kranówka, zielona scenografia, częściowo ze śmieci – chwalą się na swoim www organizatorzy.

Sunrise Festival (19-21 lipca, Kołobrzeg, Podczele)

Gwiazdy: Boris Brejcha, Armin van Buuren, ATB, Benny Benassi, Ferry Corsten

Sunrise to jeden z najdłużej działających festiwali w Polsce; odbywa się od roku 2003. I trzymamy kciuki, by nadal się odbywał.

Sun Festival (26-28 lipca, Kołobrzeg, Podczele)

Gwiazdy: G-Eazy, French Montana, Taco Hemingway, Oki, Young Multi

To praktycznie  druga edycja Sun Festivalu, odbywająca się dokładnie w tym samym miejscu. Rok temu ogromny frekwencyjny sukces, dlatego organizatorzy poszli za ciosem i do poważnego zestawu polskich gwiazd (m.in. Chivas, Bambi, PRO8L3M, Szpaku czy Otsochodzi) dorzucili headlinerów zza granicy: G-Eazy’ego i Frencha Montanę.

Łódź Summer Festival (26-28 lipca, Łódź, różne lokalizacje)

Gwiazdy: Placebo, Milky Chance, PRO8L3M, Kukon, Zalewski

Rok temu odbyła się pierwsza edycja – ludzi było tyle, że centrum Łodzi stanęło,  bo najwięksi fani chcieli na żywo zobaczyć Bedoesa czy Toma Odella. Impreza – co ważne -bezpłatna i chyba jedyna szansa na złowienie w Polsce Placebo, jednej z największych rockowych gwiazd pierwszej dekady XXI wieku.

Pol’And Rock Festival (1-3 sierpnia, Czaplinek)

Gwiazdy: Paktofonika, Guano Apes, Clawfinger, Modestep, Mery Spolsky

Dla wielu to jest ten jedyny w roku festiwal, dla którego rzuca się wszystko i jedzie na parę dni pod scenę. To społeczne zjawisko; fenomen, którego sława wykracza daleko poza Polskę, w końcu niewiele jest na świecie muzycznych imprez z półmilionowym tłumem na koncercie. Zawsze kojarzony z różnymi odmianami rocka, w tym roku kolejny już raz poszerza spektrum muzyczne. Dowód? Paktofonika z żywym zespołem jako jeden z headlinerów.

OFF Festival (2-4 sierpnia, Katowice, Dolina Trzech Stawów)

Gwiazdy: Grace Jones, The Blaze, Future Islands, The Alchemist & Boldy James, Sevdaliza

Najważniejszy polski festiwal poświęcony muzyce alternatywnej. To tam na jednej scenie gra kapela z jakichś meksykańskich przedmieść, na drugiej leci death metal, a na trzeciej – kwaśne rapsy. Zresztą scena rapowa w tym roku jak zawsze na Offie mocna: The Alchemist i Boldy James, Clavish, DC The Don, Otsochodzi, Kaz Bałagane, Young Adisz, Ziomcy… Dowodzony przez Artura Rojka Off to jedna z ciekawszych  letnich imprez; festiwal, gdzie na połowę zespołów idzie się w ciemno, nie znając przedtem twórczości, a wychodzi się z koncertów oczarowany.

Summer Contrast (5-12 sierpnia, Rogalinko)

Gwiazdy: Oliver Koletzki, Jan Blomqvist, Kobosil, Infected Mushroom, Dubfire

Lasy, łąki, jeziora, trasy rowerowe i tylko 45 kilometrów do Kołobrzegu. Wolny od sponsorów i tworzony oddolnie Summer Contrast jest inicjatywą, którą możesz współtworzyć swoją obecnością i dzieląc się energią z innymi. A w tym pomaga zanurzenie się w hipnotycznych dźwiękach – deklarują organizatorzy.

SBM Festival (29-31 sierpnia, Warszawa, teren AWF)

Gwiazdy: Białas, Szpaku, Young Igi, Kukon, Chivas

SBM Festival jest pokazem siły krajowego rapu. Przez ostatnie lata niebywale się rozrósł, zmienił wizualnie, by zostać najważniejszą stołeczną imprezą końca lata. Tym razem m.in. Białas na jedynym koncercie w 2024 roku, jedyne warszawskie koncerty Fukaja, Chivasa i Asstera w tym sezonie, pierwszy występ Young Igiego. Warto!

Great September (12-14 września, Łódź, różne lokalizacje)

Gwiazdy: Otsochodzi, Kortez, Coals, Hurt, Stanisław Soyka

Łódzki Great September to setka koncertów, które wklejają się w tkankę miasta, tworząc labirynt klubów i scen plenerowych. Przekrój przez znaną i mniej znaną polską muzykę, warsztaty, panele, spotkania. I ładne hasło przewodnie – wielka muzyka zaczyna się od małych scen. Dobry pretekst do odwiedzenia Łodzi.

Inside Seaside (9-10 listopada, Gdańsk, AmberExpo)

Gwiazdy: Idles, Black Pumas, The Last Dinner Party, Ry X

Gdańska impreza pod dachem, która staje się przyjemnym lekarstwem na niedobór polskich festiwali w okresie jesienno-zimowym. Mocno eklektyczna (rok temu zagrali tam m.in. Girl In Red, Tom Odell, Nils Frahm, ale i Sleaford Mods czy Kury), zbierająca świetne recenzje… Generalnie –  vibe OFF Festivalu, ale jesienią i nad morzem. Zresztą tegoroczni headlinerzy, Idles i Black Pumas, to składy, których pozazdrościłoby im większość europejskich offowych festiwali.

Reklama

Udostępnij: