You are currently viewing Małżeństwa jednopłciowe w Kościele Anglii

Małżeństwa jednopłciowe w Kościele Anglii

  • Post author:
Udostępnij:

Kościół Anglii rozpoczął udzielanie błogosławieństw parom jednopłciowym. Nie brakuje głosów części duchownych, że zmiana podejścia do takich związków doprowadzi Kościół do szybkiego rozpadu. Okres próbny ma potrwać do 2025 r.

Reklama

Stosunek do związków par jednopłciowych od wielu lat dzieli Kościół Anglii. Istotnym czynnikiem jest też to, że ewentualne zezwolenie na udzielanie ślubów kościelnych takim parom spowodowałoby rozłam we Wspólnocie Anglikańskiej i bardziej konserwatywne Kościoły, zwłaszcza z krajów afrykańskich, przestałyby uznawać prymat arcybiskupa Canterbury.

W lutym podczas synodu Kościoła Anglii wypracowano kompromisową propozycję, zgadzając się tylko na błogosławieństwa takich par, bez zmiany doktryny w kwestii definicji małżeństwa. Propozycja budziła sprzeciw zarówno konserwatystów, którzy uważają, że idzie zbyt daleko, jak i liberałów, twierdzących, że jest niewystarczająca. Ostatecznie wszystkie trzy izby synodu – biskupów, duchownych i świeckich – poparły w głosowaniach wniosek.

Teraz izba biskupów synodu zatwierdziła tę decyzję oraz tekst błogosławieństwa i wskazała, że błogosławieństwa mogą być udzielane począwszy od najbliższej niedzieli. Jak będą wyglądały błogosławieństwa? Duchowni podkreślają, że ceremonia nie jest sakramentem małżeństwa, ale przypomina go. Zgodnie z decyzją, pary tej samej płci po wzięciu ślubu cywilnego lub zawarciu zarejestrowanego związku partnerskiego będą mogły udać się do kościołów anglikańskich na nabożeństwa, obejmujące modlitwy poświęcenia, podziękowania i błogosławieństwa.

W uroczystości wezmą udział krewni i znajomi, odbędą się czytania biblijne, a także śpiewy w związku z tą okazją. Okres próbny w tej sprawie ma potrwać do 2025 r. W tym czasie będzie konsultowany w diecezjach.

Reklama

 


Udostępnij: