Mennica już bije monety z nowym królem

  • Post author:
Udostępnij:

Jest już pierwsza moneta z królem Karolem III – 50 pensów. Pieniądz wejdzie do obiegu w ciągu kilku tygodni.

Reklama

50 pensów i pamiątkowe 5 funtów to nowe monety z wizerunkiem króla autorstwa rzeźbiarza Martina Jenningsa. Pomniki jego autorstwa przedstawiają m.in. poetów: Johna Betjemana na St. Pancras Station w Londynie i Philipa Larkina w Hull.

Wizerunek na tych monetach jest wynikiem wielowiekowej tradycji. Monarcha zawsze jest na nich odwrócony w inną stronę niż jego poprzednik. I tak Karol patrzy w prawą stronę, gdyż głowa Elżbiety II zwrócona była w lewo. Ta tradycja sięga do Karola II. Podobnie jak w przypadku poprzednich królów (i w przeciwieństwie do królowej) Karol nie nosi korony.

Na inskrypcji oznaczono poprzednich brytyjskich monarchów za pomocą łacińskiej wersji ich imienia. Pełny napis otaczający wizerunek brzmi „KAROL III • D • G • REX • ​​F • D • 5 FUNT • 2022”, co oznacza „Król Karol III, z łaski Bożej, Obrońca Wiary”.

Rewers nowej monety 5 funtów przedstawia dwa nowe portrety królowej, które pokazują jej ewolucję od młodego monarchy do głowy państwa panującej przez wiele dekad. Z kolei rewers monety 50 pensów jest kopią wzoru użytego na koronie z 1953 roku wybitej z okazji koronacji królowej.

Pieniądze zostaną wybite na południu Walii – w siedzibie Mennicy Królewskiej w Liantrisant zajmującej się emisją funtów już od ponad 1100 lat. Będą one sprzedawane kolekcjonerom przez Królewską Mennicę (The Royal Mint) od początku przyszłego tygodnia. Moneta 50 pensów będzie “dopuszczona” do powszechnego użytku przed końcem roku. Ma być dystrybuowana przez banki i urzędy pocztowe.

Monety przedstawiające zmarłą królową nadal będą obowiązywać. Jest ich 27 mld. Wyprodukowane w tym roku zostaną zastąpione dopiero za 20 lat (tyle wynosi ich żywotność w ocenie Mennicy Królewskiej). Od początku przyszłego roku mennica ma bić monety od 1 pensa do 2 funtów. Będą one wprowadzone do obiegu przez zastąpienie nimi tych uszkodzonych czy zużytych.

Reklama

Udostępnij: