You are currently viewing Na jaki koncert warto wybrać się w weekend?

Na jaki koncert warto wybrać się w weekend?

  • Post author:
Udostępnij:

Dwa ciekawe koncerty jazzowe będą w weekend w Jazz Cafe POSK. Przeczytajcie ich zapowiedzi.

Reklama

Wako z Norwegii zamelduje się na scenie jazzowej POSK w piątek, 16 lutego. Powraca do Jazz Café POSK po koncercie w marcu 2023 roku, który został entuzjastycznie przyjęty przez klubową publiczność! Właśnie nagrali swój siódmy album, a na koncercie będzie można zabłysnąć zarówno nową muzyką, jak i starymi przebojami; A wszystko to grane przez wyjątkowo zgrany kolektyw!

“Czwórka norweskich improwizatorów z całkowitym lekceważeniem puryzmu i niemal lekkomyślnym podejściem do podejmowania muzycznego ryzyka – Wako odkrywa swój własny język i podejście do muzyki.”

Z siedmioma albumami i setkami występów na żywo, Wako gra z autorytetem i osobowością, które stawiają ich w czołówce nordyckiego jazzu. Wako jest jedną z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych grup na dzisiejszej scenie jazzowej, która zbudowała solidną bazę fanów i zdobyła uznanie krytyków z bliska i daleka.

Według Marka Sullivana (All About Jazz – US), Wako to “norweski kolektyw jazzowy z prawdziwie kolektywnym brzmieniem”, a poprzedni album “Wako” (Ear phonogram, 2020) znalazł się na top liście Jazzwise (UK) zarówno w marcu, jak i kwietniu 2020 roku.

Wako zabrało ze sobą swoją stale rozwijającą się muzykalność i kreatywność w podróż po Europie i wykonywało ich utwory na żywo zarówno jako kwartet, z zespołem Oslo Strings, jak i z wirtuozem trąbki Arve Henriksenem.

Zakres muzyki jest zawsze starannie dopasowany do publiczności, otoczenia i materiału muzycznego, co sprawia, że koncerty są nie tylko doskonałymi, ale także wyjątkowymi przeżyciami. Krótko mówiąc, Wako jest jedną z najbardziej niezwykłych młodych grup koncertowych na dzisiejszej scenie jazzowej.

Indywidualnie muzyków można również zobaczyć w takich projektach jak norweski zdobywca nagrody Grammy Hegge, nominowany do nagrody Grammy norweski Megalodon Collective, trio Espen Berg, Kjetil Mulelid Trio i Trondheim Jazz Orchestra.

Skład:

Martin Myhre Olsen – saksofony

Kjetil Mulelid – fortepian

Bárður Reinert Poulsen – kontrabas

Simon Olderskog Albertsen – perkusja

“Muzyka Wako wznosi się na wyżyny i zanurza bez tchu w otchłań harmonii” – Dave Sumner (bandcamp)

“Jeśli czujesz tę najpiękniejszą muzykę jazzową do słuchania późno w nocy, ta nie powinna pozostać niezauważona z jakiegoś powodu” – Nitestylez (DE)

“Muzyka zespołu oddaje tu coś wyjątkowego – nieokreślonego ducha. Z nowego wyłania się coś świeżego i inspirującego. ” – UKVibe (Wielka Brytania)

Strona główna: https://wakomusic.com

Piosenki Agnieszki Osieckiej będą w programie koncertu Marty Gornitzkiej w sobotę, 17 lutego. To dobrze zapowiadająca się wokalistka jazzowa znana ze swojego wszechstronnego i pomysłowego podejścia do muzyki! Jej twórczość to mieszanka folku, bluesa, rocka i jazzu, wzbogacona o elementy brzmień eksperymentalnych. Marta stawia na improwizację, dając zarówno sobie, jak i swojemu zespołowi przestrzeń do reinterpretacji historii wplecionych w piosenki.

Pochodząca z Polski Marta wybrała Londyn jako swoją bazę wypadową, zafascynowana tyglem muzycznych tradycji tego miasta. Tutaj porusza się po zróżnicowanym krajobrazie, łącząc różne style i przesuwając granice swojego rzemiosła. Marta prowadzi swoje zespoły w oparciu o podejście oparte na współpracy, tworząc środowisko, w którym każdy członek jest zachęcany do wnoszenia swoich kreatywnych pomysłów, a wszystko to w służbie i szacunku dla muzyki.

Marta płynnie łączy swoje wschodnioeuropejskie korzenie i głębokie uznanie dla Great American Songbook, tworząc unikalną fuzję w gatunku jazzu.

Kilka lat temu zaprezentowała na EFG London Jazz Festival “Poezję polską”, projekt inspirowany twórczością Agnieszki Osieckiej, cenionej polskiej poetki XX wieku. Teraz, w Jazz Café POSK, Marta poszerza swój repertuar, proponując własną interpretację utworów, które można by uznać za część “Wielkiego Śpiewnika Polskiego”. Sięga po kompozycje m.in. Krzysztofa Komedy, Włodzimierza Nahornego i Jana “Ptaszyna” Wróblewskiego, prezentując swoje unikalne podejście do tych muzycznych perełek.

Skład:

Marta Gornitzka – śpiew

James Pettinger – fortepian

Flo Moore – gitara basowa

Lester Ridout – perkusja

Flo Moore – jeden z najbardziej rozchwytywanych basistów w Wielkiej Brytanii. Flo Moore jest absolwentką Royal Academy of Music w Londynie. Występowała z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Jordan Rakei, Jason Rebello (Sting), Keaton Henson, Richard Spaven, Judi Jackson, Hugh Harris (The Kooks) i wielu innych.

James Pettinger – pianista i okazjonalnie akordeonista, jest liderem zespołu Stablefolk. Studiował jazz w Trinity Laban, a jego wiedza muzyczna obejmuje zachwycającą mieszankę jazzu i folku, co czyni go idealnym kandydatem do projektu Marty.

Lester Ridout – utalentowany młody perkusista, obecnie doskonali swój warsztat w The Guildhall School of Music and Drama. Pomimo młodego wieku stał się już bardzo rozchwytywanym muzykiem, zaznaczając swoją obecność w znanych londyńskich klubach jazzowych, takich jak The Shed, The Vortex, Olivers, Piano Bar i służąc jako perkusista-rezydent w sYp Monday Night Jam.

www.martagornitzka.wordpress.com

Reklama

 


Udostępnij: