Prezydenci Rosji i Białorusi nie zostali zaproszeni na pogrzeb królowej

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Rosji, Białorusi i Birmy do udziału w państwowym pogrzebie królowej Elżbiety II, który ma się odbyć w poniedziałek, 19 września – poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Wielka Brytania oraz jej zachodni sojusznicy starają się izolować Rosję i jej sojusznika Białoruś za pomocą m.in. sankcji gospodarczych i innych środków w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Birma również podlega brytyjskim sankcjom, głównie z powodu prześladowania ludu Rohindża. Ponadto jej przedstawiciele wielokrotnie spotykali się z przywódcami Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę. Iran wprawdzie objęty jest sankcjami międzynarodowymi, ale będzie reprezentowany przez ambasadora.

W pogrzebie królowej Elżbiety w Londynie ma wziąć udział około 500 zagranicznych dygnitarzy, a zaproszenia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Obecność na uroczystości potwierdziło wielu światowych przywódców, między innymi prezydent USA Joe Biden. Obecny będzie też prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Będzie to jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych w historii Wielkiej Brytanii.

Reklama

Udostępnij: