Światowe Forum Miejskie będzie w Katowicach

  • Post author:
Udostępnij:

Po raz pierwszy, w 20-letniej historii, największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone miastom – Światowe Forum Miejskie (WUF) – odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej w Polsce. Przez pięć dni od 26 do 30 czerwca Katowice staną się stolicą wszystkich miast na świecie. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. To niepowtarzalna okazja by stać się częścią międzynarodowego wydarzanie i decydować o przyszłości miast. Bezpłatna rejestracja trwa do 22 czerwca na stronie www.wuf.habitat.org.

Reklama

Przedstawiciele państw z całego świata, naukowcy, ludzie świata biznesu, a przede wszystkim mieszkańcy miast będą poszukiwać rozwiązań, które przerodzą się w konkretne działania. Wszystko po to, by miasta, w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – agenda ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co 2 lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

Dyskusja wokół najważniejszych tematów miejskich

 – Po raz pierwszy największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone miastom – Światowe Forum Miejskie – odbędzie się w naszej części Europy. To ogromny prestiż dla Polski i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ. Na wydarzeniu pokażemy między innymi imponującą transformację, jaką przeszły nasze miasta i podzielimy się doświadczeniami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Dyskusje na WUF będą się toczyć wokół 6 tematów:

•          Miasta sprawiedliwe

•          Zielona przyszłość miast

•          Innowacje i technologie

•          Budowanie odporności miast

•          Planowanie i zarządzanie miejskie

•          Przyszłość gospodarki i finansów miejskich

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ogromnymi zniszczeniami w ukraińskich miastach, na prośbę Polski do programu zostanie włączony temat odbudowy miast po wojnie.

Coś więcej niż konferencja

– Bardzo zależy nam na tym, by WUF11 był nie tylko spotkaniem ekspertów i praktyków, ale żeby też stał się atrakcją dla mieszkańców Katowic i wszystkich, którzy w tym czasie odwiedzą stolicę województwa śląskiego. W tym kontekście zachęcam do udziału w Urban Expo i odwiedzenia 11 stref, które nazwaliśmy „WUF na mieście” – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego.

Urban expo to najciekawsze i przyciągająca największą liczbę uczestników atrakcja Światowych Forów Miejskich. Na Urban Expo swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy.  Często są to imponujące i ciekawe konstrukcje.

Atrakcją dla mieszkańców będą też tematyczne strefy pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”. W przestrzeni miejskiej zagoszczą m.in. strefa nauki, strefa innowacji, kino miejskie czy scena muzyczna. Dokładne lokalizacje i program stref zostaną podane wkrótce.

Korzyści z udziału w WUF:

• WIEDZA – dowiesz się co w miejskiej trawie piszczy

• INSPIRACJA – będziesz mógł zainspirować innych rozwiązaniami w Twoim mieście lub dać się zainspirować innym

• KONTAKTY – poznasz mnóstwo ciekawych ludzi

• PRESTIŻ – będziesz częścią największego na świecie wydarzenia poświęconego miastom.

Reklama


Udostępnij: