Tysiąc ofiar w Telford

  • Post author:
Udostępnij:

Ponad tysiąc ofiar na przestrzeni dekad i brak reakcji urzędników w obawie o zarzuty rasizmu – tak skandal z molestowaniem dzieci w Telford opisuje raport końcowy komisji badającej wydarzenia w angielskim mieście.
Sprawcy, lub część sprawców, zostali już dawno skazani, ale teraz oficjalny raport mówi, że ofiar było więcej, niż początkowo myślano. Przynajmniej jedna z nich, Lucy, zginęła. Prześladowca podpalił jej dom. Szesnastolatka była w ciąży. Umarły też jej mama i siostra.
– Ofiary wspominały, jak dorośli mężczyźni zdobywali ich zaufanie, a potem zdradzali to zaufanie, traktując ofiary jak rzeczy – stwierdził szef dochodzenia Tom Crowther. – Wykorzystywania nie badano. Powodem była nerwowość wokół kwestii pochodzenia etnicznego – podkreślił. Większość sprawców w Telford miała korzenie w południowej Azji.  – Z całego serca przepraszamy ofiary za ból, którego zaznały – czytamy w oświadczeniu rady miasta. Miejscowa policja zapewnia, że od czasu ujawnienia skandalu zreformowała procedury i stworzyła specjalną jednostkę do walki z takimi przestępcami.

Reklama

Siedmiu sprawców zostało skazanych w 2013 roku. Według raportu wykorzystywanie dzieci trwało przynajmniej od lat osiemdziesiątych.

Reklama

Udostępnij: