Tysiące osób w Stonehenge

  • Post author:
Udostępnij:

Po dwuletniej przerwie tłumy zebrały się wokół Stonehenge, czyli wśród gigantycznych skał, ustawionych w kręgu pośród Równiny Salisbury, aby uczcić przesilenie letnie. Sześć tysięcy osób oglądało wspólnie wschód słońca w tym wyjątkowym miejscu.

Reklama

We wtorek 21 czerwca o godz. 5.13 czasu wschodniego (9.13 czasu uniwersalnego) Słońce znajdowało się dokładnie nad Zwrotnikiem Raka na półkuli północnej, co oznaczało przesilenie letnie. W pobliżu Stonehenge wiele osób oglądało niecodzienny wschód słońca.

Pierwszy raz od wybuchu pandemii, zwiedzający mogli wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. We wcześniejszych latach zdarzenie było transmitowane w mediach społecznościowych. W zjawisku przesilenia letniego biorą udział druidzi (kapłani celtyccy), poganie oraz wszystkie chętne osoby z całego świata.

Tego wieczoru wstęp na Stonehenge jest bezpłatny, więc wielu turystów korzysta z okazji, aby odwiedzić historyczne miejsce. Jest ono uważane za najstarszą świątynię kultu solarnego, a ustawienie wszystkich kamieni ma związek z ruchem słońca. Uważa się również, że kręgi mogą służyć jako obserwatorium astronomiczne. Dziennik “The Independent” opublikował w mediach społecznościowych relację z obchodów.

Stonehenge znajduje się w angielskim hrabstwie Wiltshire. Z racji swojej nietypowej konstrukcji idealnie nadaje się, aby świętować przesilenie letnie. Podczas wschodu słońca, raz w roku, kamień piętowy (Heelstone) rzuca cień na ołtarz, który znajduje się wewnątrz okręgu. Od 1986 roku Stonehenge jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest zaliczany do jednego z najważniejszych pomników historii. Jego właścicielem jest Wielka Brytania.

Reklama

 


Udostępnij: