You are currently viewing Wielka Brytania będzie miała nowe banknoty

Wielka Brytania będzie miała nowe banknoty

  • Post author:
Udostępnij:

5 czerwca wejdą do obiegu nowe brytyjskie banknoty z portretem króla Karola III – poinformował Bank Anglii. Będą one drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić starsze banknoty z wizerunkiem Elżbiety II, wycofywane z obiegu wskutek ich zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania.

Reklama

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach – 5, 10, 20 i 50 funtów – zostały zaprezentowane w grudniu 2022 roku. Wizerunek Karola III na awersie i w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych obecnie banknotów. Rewersy pozostaną bez zmian i będą na nich portrety Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

Wprowadzenie banknotów z Karolem III nie oznacza jednak, że te dotychczasowe – z wizerunkiem zmarłej w 2022 roku Elżbiety II – szybko znikną z obiegu. Nowe serie będą drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te, które będą wycofywane z obiegu z powodu zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. Takie stopniowe wprowadzanie ich do obiegu ma zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne i ograniczyć koszty. Jest to zgodne z wytycznymi dworu królewskiego.

Bank Anglii zapowiedział też, że latem zostanie zorganizowana aukcja nowych banknotów o niskich numerach seryjnych, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego portret znajdzie się na banknotach banku Anglii. W grudniu 2022 roku do normalnego obiegu weszła pierwsza moneta z wizerunkiem Karola III – o nominale 50 pensów, a stopniowo będą się pojawiać kolejne. Podobnie jak w przypadku banknotów, także monety z portretami Elżbiety II i Karola III będą przez wiele lat używane równolegle.

Reklama

 


Udostępnij: